14946
۱۱/۱۲/۹۴
۱۶:۴۸

گفتار نهم از سلسله مطالب تعلیم و تربیت و روش تحقیق/ دکتر احمد هدایت پناه

نحوه نگارش پیشنهاده در روش تحقیق و پروپزال نویسی

در این گفتار روش تحقیق و پروپزال نویسی کاربردی ، در بالغ بر ۳۰ بخش به تدریج ارائه می شود. هدف این نوشتار ، تبیین روش تحقیق کاربردی با تکیه بر داده های کمّی ، از آغاز تا پایان است.

به گزارش روشن خبر، هدف این نوشتار، به قلم دکتر احمد هدایت پناه، تبیین روش تحقیق کاربردی با تکیه بر داده های کمّی، از آغاز تا پایان است. در این گفتار ، فرض براین است که خواننده محترم به روش تحقیق آشنایی ندارد یا کم آشناست. دامنه بحث حول دانش کارشناسی ارشد است که درنگارش پایان نامه می تواند موثر باشد. همچنین برای نگارش پروپزال در دستگاههای اجرایی ارتباط مستقیم دارد. به بسیاری از سوالها ی فنی که درکتب روش تحقیق نیامده به صورت استدلالی و مستند پاسخ داده می شود.

این بحث ادامه گفتار هشتم می باشد.

گام۱۱: عنوان طرح

درصفحات نخست فرم پیشنهاده، ابتدا، عنوان طرح ، نوشته شده است. محقق، یک عنوان از عناوین فراخوان دستگاه اجرایی را انتخاب کرده، بدون کاستی، هم به زبان فارسی و هم به زبان انگلیسی باید آن را در جای مشخص شده بنویسد.

مثال:

۱-راهکارهای افزایش دانشجویان به نماز جماعت دانشگاه

۲-میزان رضایتمندی دانشجویان از خوابگاه دانشگاه

۳- تحلیل محتوای کتاب ریاضی ششم ابتدایی

رابطه بین فرهنگ سازمانی و رضایت شغلی کارکنان…

فن آوری اطلاعات و سیستم های مدیریت کیفیت در…

بازاریابی صنعت توریسم در استان ….

نقش موزه روستایی رشت در جذب گردشگران

تحلیل وضعیت رقابتی تولید وتوزیع پوشاک ورزشی در شهر….

گام۱۲: مشخصات مجری

بعد ازعنوان ، مشخصات مجری آورده می شود. دراین قسمت ، کلیه مطالب درخواستی اعم از مدارج علمی واجرایی و… باید نوشته شود.

مثال:

کارفرما: اداره کل اموزش وپرورش گیلان

تیرماه ۱۳۸۷

مشخصات فردی مجری طرح:

نام: امیر نام خانوادگی: محمدی

محل سکونت: رشت

تلفن: ***********

مشخصات تحصیلی:

کارشناس مدیریت از دانشگاه —- رشت

کارشناس ارشد مدیریت از دانشگاه —- تهران

پست الکترونیک:

 

گام۱۳: سوابق شغلی ،علمی وپژوهشی و..(.مجری)

در فرم پیشنهاده ، ستونهایی اختصاص به درج کتاب ها، مقالات ، کارهای پژوهشی و.. دارد . در جدولهای مشخص، مجری باید توانمندیهای علمی و پژوهشی خود را حتما بنویسد، زیرا برای کارفرما مهم است که کار را به چه کسی می دهد. [همانطور که در زندگی روزمره برای انتخاب ، پزشک ، دندانپزشک، مهندس نقشه بردار ، معلم خصوصی و.. دنبال افراد ماهر و با تجربه می گردیم]. این موضوع ، در اجرای پژوهش هم صراحت دارد. جان بست معتقد است وقتی که طرح پیشنهادی تحقیق را به مؤسسات دولتی یا بنیادهایی می دهید که اعتبار تحقیق را تأمین می کنند، داشتن شرح کامل اطلاعاتی محقق برای آنان مفید است تا با توجه به آنها بتوانند تخصیص اعتبارات مالی را راحت تر تأمین کنند و معتقد است که فهرستی از شواهد آشکار شایستگی خود در انجام تحقیق رابا اشاره به موارد ذیل تهیه کنید:

الف) طرح های تحقیقی را که خود اجرا کرده اید یا در آن شرکت داشته اید.

ب) فهرستی از مقالات علمی خود در مجلات، از جمله خلاصه ای از مطالعات خود.

ج) توصیه نامه هایی از محققان معروف در زمینه تحقیقات شما.( شریفی وطالقانی : ۱۳۷۶ )

مثال:

سوابق آموزشی:

عضو هیئت علمی دانشگاه —– با ۲۲ سابقه

تدریس در کارگاه روش تحقیق (۱۳۹۱) برای دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه —-

برگزاری کارگاه مقاله نویسی برای مدرسین ، کارکنان ومدیران مرکز —-

فعالیتهای نگارشی:

عضو هیئت تحریریه فصلنامه —

همکار روزنامه­های — و—-.

تالیف کتاب:

مقدمه­ای بر روشهای کمی و کیفی تحقیق در مدیریت ؛(۱۳۹۲) انتشارات —-.

مدیریت منابع انسانی­ (۱۳۹۴). نشر —-

ج: تالیف مقاله:

بیش از ۵۰ مقاله و نقد کتاب در نشریات تخصصی و سراسری.

۱-توانمند سازی کارکنان ومدیران اداره کل ………(۱۳۸۹) مجله ….

۲- بررسی مهارتهای ریاض در….نشریه بین المللی …. نمایه شده در اسکوپوس

طرح‌های پژوهشی:

دیدگاه شهروندان — نسبت به مسئله حجاب. به سفارش مرکز ….(۱۳۹۰)

دیدگاه شهروندان—درباره حضور بانوان در ورزشگاه‌ها. به سفارش—-(۱۳۸۸)

بررسی میزان رضایت شغلی کارکنان شرکت آب و فاضلاب — ۱۳۸۶

همکاری در طرحهای پژوهشی:

وضعیت کانونهای فرهنگی دانشگاههای کشور. مجری: محمد —. زمستان( ۱۳۸۳)

جوانان و اوقات فراغت. مجری: سلیمان — تابستان( ۱۳۸۷)

تاثیر بازی در رشد عاطفی ،جسمی واجتماعی کودکان سازمان بهزیستی کشور. مجری : احمد —( ۱۳۹۰)

گام۱۴:مشخصات همکاران و هزینه ای که به همکاران پرداخت خواهد شد.

اطلاعات مربوط به همکاران طرح:

نام و نام خانوادگی تحصیلات شغل توضیحات
رضا—- دکترای مدیریت استاد دانشگاه متخصص منابع انسانی، مولف ۹ جلد کتاب ، تالیف بیش از ۳۰ مقاله واجرای ۷ طرح طرح پژوهشی.
افشین — کارشناس ارشد آمار مدرس دانشگاه. پژوهشگر پژوهشگر برتر سال۱۳۹۲ واجرای ۱۲ طرح پژوهشی وتالیف ۱۱ مقاله
موسی کارشناس ارشد روان شناسی­ پژوهشگر تالیف ۱۴ مقاله وتالف ۲کتاب ومجری ۳ طرح پژوهشی

 

دراین قسمت مشخصات کلیه کسانی که با مجری همکاری خواهند کرد بایدنوشته شود.مانند: مشاورآمار، پرسشگر ، همکار کامپیوتری، همکار ادبی وعلمی و… همراه با میزان ساعت کار وهزینه هایی که به آنها قرار است پرداخت شود.

توجه: مبلغ هایی که نوشته می شود باید معقول و با محاسبه درست تنظیم گردد.

نکته:موارد گام های ۱۲و۱۳و ۱۴به داوران داده نمی شود . وداوران ، بدون اسم مجری وهمکارانش ، پیشنهاده را قضاوت می کنند.

اجزای اصلی طرح

گام۱۵:مقدمه

مقدمه خط مشی پژوهش را معین می کند، باید اطلاعات روشن و دقیقی درباره آنچه که در مورد موضوع پژوهش انجام می شود ارائه دهد، همچنین علت آن را به خواننده بیان دارد. یک مقدمه خوب شامل سؤالات زیر است:

الف) دلیل منطقی اجرای پژوهشی چیست؟

ب) چه ارتباط منطقی بین مسأله و طرح پژوهشی وجود دارد؟

ج) دلایل نظری که در پژوهش وجود دارد چیست؟

د) چگونه این پژوهش با پژوهش های قبلی ارتباط پیدا کرده است؟( دلاور: ۱۳۸۳ ).

نکته۱: معمولا مراکز پژوهشی برای نوشتن پیشنهاده، قید می کنند که حجم مقدمه محدود باشد. مثلا حدکثر ۱۰ سطر باشد. لذا درهمان قالب با حجمی که مشخص شده مطالب مقدمه باید نوشته شود. ولی برای گزارش نهایی، چنین محدودیتی نیست.

نکته۲: برخی فرم ها ی پیشنهاده ، ممکن است فاقد مقدمه باشند ، دراین صورت نیاز به نوشتن مقدمه نیست ودربیان مساله به نحوی بایستی مطالب مربوط به مقدمه را درجای مناسب گنجاند.

 

نکته ۳: دربرخی فرم های سازمانها یا مراکز علمی ، ممکن است فرم پیشنهاده فاقد بیان مساله باشد ، دراین صورت مطالب بیان مساله ، به صورت منطقی درمتن مقدمه لحاظ می شود.

نوشتن مقدمه یکی از موارد ضروری پایان نامه هاست ،   دونمونه از مقدمه پایان نامه ارشد روانشناسی در زیر آمده است.

نمونه۱:

موضوع پایان نامه روانشناسی[۱]

تبیین آموزه های دینی والدین در رشد اخلاقی کودکان دبستانی براساس نظریه کولبرگ

مقدمه

ارزش ها و رفتارها ی اخلاقی چگونه رشد و تحول می یابند؟

چگونه یک کودک از موجودی خود پیرو و ناتوان در خود کنترلی به موجودی تبدیل می شود که قادر است خود را کنترل کرده، در مقابل وسوسه مقاومت نماید؟

چگونه یک کودک غیر اخلاقی به موجودی اخلاقی تبدیل می شود؟

به نظر می رسد که با افزایش سن، توجه کودک از عوامل بیرونی به عنوان مهار کننده های اخلاقی و رفتاری به سوی عوامل درونی معطوف می شود. این فرایند، یعنی جایگزینی احساسات شخصی و عقاید اخلاقی به جای عوامل بیرونی که اساس رفتار اخلاقی را تشکیل می دهد را فرایند درونی شدن می نامند که به اعتقاد بسیاری از روان شناسان فرآیند اساسی در رشد اخلاقی می باشد(مبینی، ۱۳۸۲). تعامل والدین با فرزندان و همچنین ارتباط متقابل فرزندان با والدین در شکل گیری شناخت و رفتار اعضای خانواده نقش مهمی دارد. جان لاک معقد است کودک وقتی متولد می شود ذهن او چون لوح سفیدی است که هیچگونه نقشی در آن وجود ندارد

هیچ شکی نیست که در وهله اول، این رفتار خانواده است که تجربیات تعیین کننده ای را برای فرزندان فراهم می کند و اگر در خانواده رفتار والدین اجازه ابراز عقیده و بیان داده نشود چه از نظر اخلاقی و چه از نظر عاطفی بر رفتار و شخصیت فرزندان تاثیر منفی خواهد گذاشت بررسیها نشان می هد که عقاید و باورهای والدین، شیوه های تربیتی آنها، جو عاطفی حاکم بر خانواده و امکانات و موقعیت های فر هنگی خانواده نقش مهمی در پرورش قضاوت اخلاقی و شکل گیری شخصیت کودک و نوجوان دارد(شهسواری، ۱۳۸۲).بررسی چگونگی شکل گیری قضاوت اخلاقی در کودک از جمله مباحث پیچیده و بحث انگیزی است که رویکردها و دیدگاههای مختلف را به چالش کشانیده است.

مکاتب روان کاوی، رفتارگرایی و رشدی-شناختی هرکدام مساله تحول اخلاقی را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار داده و به یافته های ارزشمندی دست یافته اند(لطف آبادی، ۱۳۸۴). یکی از نظریه های شناخته شده درباره چگونگی رشد اخلاقی، نظریه پیاژه است. از نظر پیاژه، رشد اخلاقی که ناشی از رشد شناختی و کسب تجارب اجتماعی است، به معنای احترام به قوانین و عدالت اجتماعی است. وقتی که فرد به مرحله ای برسد که بفهمد با تمام مردم باید به خوبی و با رعایت برابری و مطابق قوانین نظم اجتماعی رفتار کرد به رشد اخلاقی رسیده است . پیاژه معتقد به یک دوره پیش از اخلاق و دو مرحله رشد اخلاقی است: مرحله واقع گرایی اخلاقی و پیروی از قاعده های وضع شده توسط دیگران یا اخلاق دیگر پیروی و مرحله نسبیت اخلاقی یا خود مختاری(لطف آبادی، ۱۳۸۴). از دیگر نظریه پردازان معروف در زمینه رشد اخلاقی لورنس کلبرگ می باشد.

او از سال ۱۹۴۸ تا اواخر قرن بیستم دراین زمینه مطالعات گسترده ای انجام داده است(سیف و همکاران، ۱۳۹۰) از نظر کلبرگ رشد اخلاقی یک فرآیند مداوم است که در سراسر دوره عمر اتفاق می افتد. کلبرگ معتقد است که رشد اخلاقی اساسا نشات گرفته از استدلال اخلاقی است که در طی مراحل مختلفی (از کودکی تا نوجوانی) شکل می گیرد او در طی سالها تحقیق و آزمون و مصاحبه و طراحی ۱۱ داستان حاوی معماهای اخلاقی ( با ارائه این داستان ها به کودکان و نوجوانان و طرح چند سوال درباره هریک از داستان ها ) به این نتیجه رسید که رشد قضاوت اخلاقی در سه سطح (که هر سطح دارای دو مرحله است) صورت می گیرد. داستان های اخلاقی که در آزمون های کولبرگ به آزمون شونده ارائه می شود، نمونه هایی جالب از چگونگی مطالعه در رشد قضاوت اخلاقی است (لطف آبادی: ۱۳۸۴) امید است که با بکار بستن یافته ها و نتایج این تحقیقات نیز کوشش های مطالعاتی مستمر و جدید در این زمینه بتواند وسعت و دامنه شناخت تحول روانی انسان را به طور اعم و تحول اخلاقی او را به طور اخص گسترش دهد و از این طریق راهگشای برنامه ریزی های آموزشی و تربیتی والدین و مربیان درنحوه برخورد و تعامل با کودکان و نوجوانان باشد. منتشر شده در ۰۶ آذر ۱۳۹۴

 

نمونه۲

موضوع پایان نامه روانشناسی بالینی[۲]

تعیین رابطه بین کمال گرایی و بلوغ عاطفی با سلامت روان نوجوانان

مقدمه

سلامت روان یکی از مهم ترین مولفه های یک زندگی سالم است که عوامل بی شماری در شکل بندی صحیح یا ناصواب آن دخیل هستند. سلامت روانی در پی آن است که احساسات منفی نظیر اضطراب، افسردگی، ناامیدی کمرنگ گشته و از بروز نشانه های مرضی در افراد پیشگیری به عمل آید.(سازمان بهداشت جهانی، ۲۰۰۷)

سازمان بهداشت جهانی در سال ۱۹۴۸ ابعاد سه گانه سلامت یعنی سلامت جسمانی، روانی و اجتماعی را مطرح کرد که هر سه بعد لازم و ملزوم یکدیگر است. در طول چند دهه اخیر، مساله سلامت روان به عنوان یکی از ابعاد مهم سلامت مورد توجه قرار گرفته است، حتی در جدید ترین پژوهش هایی که در کشورهای مختلف انجام شده نشان داده شده که بیماری روانی بالاترین شیوع و فراوانی را دارا هستند، و بالا ترین اولویت بهداشتی مربوط به بیماری های روانی است (سازمان بهداشت جهانی، ۲۰۰۷). با توجه به دلایل ذکر شده ، سازمان

بهداشت جهانی سال ۲۰۰۱ را سال سلامت روان نامید و خاطر نشان ساخت که در این سال تمام ملل جهان وظیفه دارند که سطح بهداشت روان خود، خانواده و اجتماع شان را ارتقا دهند.

در این بین متخصصان و پژوهشگران به دنبال یافتن عواملی هستند که می تواند بر روی سلامت روان تاثیر گذار باشد. از سویی دیگر در پهنه ی تحول و رشد انسان ، دوره نوجوانی به عنوان یکی از حساس ترین دوران رشد که شاهد تغییرات سریع در ابعاد جسمانی، عاطفی، شناختی و اجتماعی هستیم (سانتراک ، ۲۰۰۸)، برررسی عواملی که می تواند بر شکل گیری سلامت روان نوجوانان نقش بسزایی داشته باشد پیش از پیش احساس می شود.در پژوهش حاضر سعی بر این است که نقش کمال گرایی و بلوغ عاطفی در سلامت روان نوجوانان مورد بررسی قرار دهیم..

شایان ذکر است؛ دکتر هدایت پناه در مورد این بحث اظهار داشتند: دوستان پرمهرم، اساتید فاضل، آقایان دکتر محمد دوستار و دکترابراهیم چیرانی در این کار سهیم بودند و اینجانب به نمایندگی مطالب را ارائه می نمایم. در صورت درخواست متقاضیان ، آمادگی برگزاری کارگاه نیز وجود دارد.

ایمیل دکتر احمد هدایت پناه به منظور ارائه نقطه نظرات خوانندگان به ایشان a_hedayatpanah@yahoo.com

لینک مطالب مربوط به سایر گفتارهای دکتر هدایت پناه با بررسی «حل مساله» گفتار اولگفتار دوم گفتار سومگفتار چهارم  – گفتار پنجم گفتار ششم گفتار هفتمگفتار هشتم

[۱] متن یک نمونه مقدمه پایان نامه کارشناسی ارشد روانشناسی است که از سایت ایران پژوهش اقتباس شده است.

[۲] اقتباس از سایت ایران پژوهش

ارسال نظر