34073
۲۵/۰۶/۹۶
۱۹:۴۰

سرانجام وزیر علوم؛

تسلیم شدن روحانی مقابل گزینه سیاسی اصلاح طلبان یا انتخاب برای رشد علمی کشور

پیشرفت علمی کشور در چند سال اخیر رو به افول گذاشته و متاسفانه عده ای این روزها برای وزیر علوم خواب هایی دیده اند که گویی بیشتر بوی سیاست می‌دهد تا برنامه‌ریزی برای پیشرفت آموزش عالی.

به گزارش روشن خبر، وزارت خانه حیاتی علوم با بیش از ۵ میلیون دانشجو و حدود ۷۵ هزار هیات علمی هنوز در پازل دولت دوازدهم تکمیل نشده است و در محافل دانشگاهی هر روز شایعه انتخاب فردی بعنوان وزیر علوم در این وزارت خانه شنیده می شود و هر گروه و جریان سیاسی به نحوی سعی بر اعمال فشار بر رئیس جمهور روحانی برای انتخاب فرد مورد نظر خود است.

 

از در خواست نمایندگان آذری زبان مبنی بر اینکه حداقل یک وزارتخانه باید به آذری زبان ها سپرده شود؛ گرفته تا عده ای که بدون هیچ گونه نگاه شایسته سالاری فقط صرف دیدن یک زن را در راس وزارت خانه علوم دنبال می کنند.

 

در حالیکه اکثر وزرای کابینه از استادان و اعضای هیات علمی دانشگاه های کشور هستند، واقعا جای تاسف دارد که وزارت علوم بعنوان پرورش دهنده این افراد، قادر نیست فردی را بر راس خود ببیند. شاید دلیل این موضوع را باید از جایی دیگر دنبال کرد!!!

 

کمی به عقب برگردیم، به راستی چه شد که دکتر علی خاکی صدیق، رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیر و گزینه قطعی و نهایی دولت برای وزارت علوم، که تا شب معرفی وزرای کابینه دوازدهم در لیست دولت قرار داشت؛ به یکباره ساعت ۹:۳۰ شب معرفی اعضای کابینه به مجلس، انصراف داد؟

 

این در حالی بود که خاکی صدیق حتی برنامه های خود را به رئیس جمهور ارائه داده بود و فرهادی، وزیر سابق علوم نیز در مصاحبه ای خاکی  صدیق را بعنوان گزینه نهایی این وزارتخانه برای دولت دوازدهم معرفی کرده بود. اما چرا این موضوع به سرانجام نرسید؟

 

آیا فشار گروه خاصی پشت این انصراف نهفته بود؟ آیا سهم خواهی جریان سیاسی دلیل این کار بود؟

 

از همان لحظات ابتدایی پیروزی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، اصلاح طلبان که معتقدند روحانی به واسطه ی حمایت این جناح توانسته در انتخابات پیروز میدان شود، به دنبال قدرت نفوذ و سهم بیشتر در پازل دولت بودند. امری که به نظر روحانی، همچون سال ۹۲ خیلی راضی به تن دادن آن نبوده و نیست. طوریکه وقتی لیست وزرای کابینه دوازدهم به مجلس معرفی شد، با انتقاد شدید اصلاح طلبان همراه بود.

 

در همین خصوص مجید محتشمی دبیر کل حزب آزادی و رئیس جبهه اصلاح‌ طلبان می گوید: ترکیب کابینه آقای روحانی یک حد متوسط بین حداقلی‌ها و حداکثری‌ها است؛ اصلاح‌ طلبان در دو انتخابات اخیر حامی روحانی بودند و روحانی هم برای پیروزی در انتخابات از ادبیات اصلاح‌ طلبی استفاده کرده است.

 

وی افزود: روحانی قطعا باید از نخبگان معتدل اصلاح ‌طلب برای کابینه خود استفاده می‌ کرد اما این اتفاق رخ نداد و افرادی وارد کابینه شدند که عمدتا گرایش سیاسی ندارند و این برای یک دولت پیشرفته و مدرن که با کمک احزاب اصلاح طلب بر سر کار آمده شایسته نیست.

 

این ها همه نشان از این دارد که روحانی در عین بهره گیری از جناح اصلاح طلب در دوران انتخابات، اما استراتژی منحصر به فرد خود را نیز دارد و به نوعی می خواهد ادبیات اعتدال را بعنوان قطب سومی در پازل سیاسی کشور معرفی کند.

 

وزارت علوم سهم اصلاح طلبان از کابینه!!

اما اصلاح طلبان سعی کردند بعد از عدم معرفی فردی برای وزارت علوم و عدم کسب رای اعتماد «بی طرف» در وزارت نیرو، تمام سهم ها و آرزوهای خود را معطوف به معرفی گزینه های مطلوب طیف اصلاح طلبی برای این دو وزارت خانه کنند.

 

به خصوص در معرفی گزینه برای وزارت علوم شاهد هستیم که جریان اصلاح طلب تمام نیرو و فشار خود را بر رئیس جمهور مبنی بر معرفی گزینه مناسب با خود برای این وزارتخانه قرار داده است.

 

دکتر ابراهیم قاسمی روشن، عضو هیات علمی دانشگاه گیلان در گفتگو با روشن خبر، در مورد معرفی وزیر برای وزارتخانه علوم و سهم خواهی اصلاح طلبان برای این وزارتخانه، می گوید: کناره گیری دکتر خاکی صدیق، وزیر پیشنهادی علوم، در شب معرفی وزرا، نشان از فشار جناح اصلاح طلب برای در اختیار قرار گرفتن این وزارتخانه است.

 

قاسمی روشن با بیان اینکه اصلاح طلبان وزارتخانه علوم را به راحتی از دست نمی دهند، گفت: وزارت علوم جایست که بسیاری از افراد برای منصب و قدرت های سیاسی از اینجا شکل می گیرند و جناح اصلاح طلب می خواهد از آن بعنوان ابزار قدرت سیاسی برای ۴ سال بعد استفاده کند

 

محمد مهدی نیازمند، جانشین بسیج اساتید استان گیلان در گفتگو با روشن خبر، در مورد عدم معرفی وزیر علوم با توجه به آغاز زمان بازگشایی دانشگاه ها اظهار داشت: امروزه برخی تلاش می کنند تا دانشجویان هم از مسایل علمی و هم از آگاهی سیاسی غافل شوند و می خواهند دانشجو به ولنگاری و ابتذال فرهنگی دچار شود.

 

استاد دانشگاه های استان گیلان در مورد معیارهای انتخاب وزیر علوم با اشاره به اینکه وزیر نباید وام دار هیچ گروه یا جناحی باشد، بیان داشت: در واقع شخص وزیر علوم باید، وزیر همه دانشگاهیان باشد و با تدبیر مناسب فضای علمی دانشگاه ها را پر رنگ تر کند

 

 

آیا به راستی وزارت علوم نیاز به این همه نگاه سیاسی دارد؟ مگر نه اینکه علم بعنوان محصول نهایی دانشگاه، ابزاریست برای پیشرفت و قدرت نمایی در دنیا.

 

کافیست نگاهی گذرا به کشورهای ابرقدرت جهان بیندازیم  تا متوجه شویم که ریشه این قدرت و توان به قدرت، توان علمی و دانشگاهی آن ها بر می گردد. نکته ای که رهبر معظم انقلاب بارها در سخنان خود به آن اشاره کرده اند.

 

افت رشد علمی ایران

شتاب رشد علمی کشور نیز در طی چند سال قبل افت محسوسی داشته که جای نگرانی و نیاز به دقت و توجه مسئولان دارد.

 

بر اساس آن شیب و سرعتی که ایران در دهه ۸۰ داشت- نشان می‌داد که ایران در سال ۲۰۱۸ رتبه چهارم دنیا از نظر تولید علم خواهد شد. با این حال، ما در سال ۲۰۱۶، در scopus رتبه ۱۶ جهان و در isi رتبه ۱۹، ۲۰ یا ۲۱ را به خود اختصاص دادیم! این یعنی اینکه سرعت رشد علمی کشور طی سه سال گذشته به طرز وحشتناکی دچار نزول شده است.

 

اسکوپوس و تامسون رویترز به عنوان دو نمایه بسیار معتبر بین‌المللی، واقعیت‌های جالب توجهی در همین زمینه ارائه می‌کنند. بر اساس آمار ارائه شده از سوی این دو مرجع معتبر، در سال ۲۰۱۵، جمهوری اسلامی با تولید ۳۹۷۲۷مستند علمی در نمایه اسکوپوس در رتبه ۱۶ دنیا قرار گرفته است. با در نظرگرفتن تولید ۴۳۳۸۹ مستند علمی در سال قبل از آن و با یک حساب سرانگشتی به یک افت خیره‌کننده می‌رسیم. افت رشد علمی ایران در سال ۲۰۱۵ به عدد منفی رسیده و مقدار منفی هشت و نیم درصد را به خود اختصاص داده است

 

روحانی؛ تسلیم یا مقتدر

همه این ها نشان دهنده این است که پیشرفت علمی کشور در چند سال اخیر رو به افول گذاشته و متاسفانه عده ای این روزها برای آن خواب هایی دیده اند که گویی بیشتر بوی سیاست می‌دهد تا برنامه‌ریزی برای پیشرفت آموزش عالی.

 

حال باید دید که آیا روحانی تحت تاثیر فشار و سهم خواهی اصلاح‌طلبان برای انتصاب وزیر علوم، تسلیم می شود و این وزارتخانه را به محلی برای سیاسی‌کاری‌های اصلاح‌طلبان تبدیل خواهد کرد یا اینکه قادر به انتخاب گزینه ای مطلبوب برای پیگیری پیشرفت و رشد علمی کشور در وزارت علوم خواهد بود.

 

 

ارسال نظر