34187
۲۹/۰۶/۹۶
۱۵:۴۷

تغییر هویّت دینی مملکت باعث تضعیف عمل به احکام الهی می شود

امروز، دولت و ملّت ما همه باید خود را مسئول بدانند. اگر هویّت دینی این مملکت تغییر کند، عمل به احکام الهی تضعیف شود و به حکم اسلامی حجاب، بی اعتنایی و بی احترامی گردد و بی غیرتی ها رشد کند ،همه مسئولیم.

به گزارش روشن خبر، با نگاهی  ویژه، پیوند هفته دفاع مقدس با محرم امسال را  که  هدایت گر  ایثار، غیرت و پاسداری از حریم اسلام ،وطن و خانواده  است را از مسیر راه (امام حسین (ع) خوب ببینیم.

 

درود و سلام بر آن  جان‌های عزیزی که بر طبق اخلاص گذاشته شد و برای دفاع از آرمان‌های مقدّس اسلام  و حفظ ارزش‌ها و اصول آن با تحمّل صدمات و زحمات زیاد، شربت شهادت را با افتخار نوشیدند و زندگی خود را جاودانه ساختند و درود و سلام بر ایثارگران و جانبازان ایستاده در غبار.

 

سلام بر شهیدان گلگون کفن ایران  احیاء گر ارزش‌های دینی، ملت غیور و شرافتمند و انسان‌های آزاده ای؛ که بهترین جوانان عزیز خود را برای دفاع از کشور اسلامی و برای حفظ و نگهداری انقلاب شکوهمند اسلامی در مقابل دشمنان اسلام و دست نشانده‌های استکبار جهانی و رژیم جنایتکار و منحوس بعثی بسیج نمود و  آنان با سبقت‌ گرفتن از منیت خود در نبرد با دشمنان، جان شریف را اهداء نمودند.

 

آنان که رفتند به وظیفه عمل کردند و امروز ما در مقابل خون های پاک آنها مسئولیم که باید اهداف بلند آنان را که همانا پاسداری از نظام مردم سالاری دینی برای حفظ کرامت انسانی است باید با جان و دل پاسداری کنیم و پاسداری امروز ما پذیرش و عمل به امر به معروف و نهی از منکر و اقامه شعائر دینی است.

 

امروز، دولت و ملّت ما همه باید خود را مسئول بدانند. اگر هویّت دینی این مملکت تغییر کند، عمل به احکام الهی تضعیف شود و به حکم اسلامی حجاب، بی اعتنایی و بی احترامی گردد و بی غیرتی ها رشد کند ،همه مسئولیم.

 

باید  نسبت به حفظ ارزش‌ها بیشتر توجّه کنیم و هویت مذهبی را حفظ نموده و وسیله پیشرفت‌های علمی و اخلاقی آن را فراهم کنیم.

 

ماه محرم درپیش است و بدحجابی بیداد می کند .

 

یکی از اموری که اسلام بسیار در مورد آن سفارش کرده، غیرتمندی و دفاع از حریم خانواده است. طبیعتاً انسان هرقدر غیرتمندتر باشد، میزان دفاع او از حریم خانواده بیشتر خواهد بود. رسول اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: «کَانَ إِبرَاهِیمُ أبِی غَیُوراً وَ أَنَا أَغیَرُ مِنهُ وَ أرغَمَ؛ ابراهیم (پدرم) غیرتمند بود و من از او غیرتمندترم و خدا بینی مؤمن بی غیرت را به خاک می مالد».

 

غیرتمندی به درجه ایمان بستگی دارد. حضرت رسول فرمودند: «غیرت مرد عین ایمان اوست».

 

امام حسین علیه السلام چون جانشین پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و برتر از پیامبران گذشته است، طبعاً باغیرت ترین فرد زمانه خویش است و چون از درجه ایمان بالایی برخوردار است، غیرتش افزون بر دیگران است.

 

غیرتمندی امام حسین علیه السلام و پاسداری از حریم خانواده است. در ماه محرم حسین(ع) حافظ حریم و ناموس خود باشیم.

 

مدینه شبی را به یاد می آورد که کاروان حیا با تمام شکوه و جلال خود به سوی مکه روانه شد. شبی از شب های ماه رجب بود که کاروانی مجلل در حالی که جوانان بنی هاشم و در رأس همه سید جوانان اهل بهشت، بانوان حرم را احاطه کرده بودند، از مدینه بیرون رفت.

 

راوی چنین نقل می کند: «چهل محمل را دیدم که با پارچه های حریر (ابریشم) و دیباج زینت شده بودند. در این وقت امام حسین علیه السلام دستور داد بنی هاشم زن های محرم خود را سوار بر محمل ها نمایند. ناگهان جوانی که قامت بلندی داشت و بر گونۀ او علامتی بود و صورتش مانند ماه می درخشید، از منزل امام حسین علیه السلام بیرون آمد و فرمود: «بنی هاشم کنار روید.» آنگاه دو زن در حالی که دامانشان بر اثر حیای از مردم به زمین کشیده می شد و صورتشان پوشیده بود و دور آن دو را کنیزانشان احاطه کرده بودند، از خانه امام حسین علیه السلام خارج شدند. آنگاه آن جوان به سوی یکی از محمل ها رفت و زانوی خود را تکیه قرار داد و بازوی آنها را گرفت و بر محمل سوار کرد. من از بعضی پرسیدم: آن دو بانو کیستند؟ جواب دادند: یکی از آنها زینب«س» و دیگری ام کلثوم دختران امیرالمؤمنین علیه السلام هستند. پس پرسیدم: این جوان کیست؟ گفته شد: او قمر بنی هاشم، عباس فرزند علی علیه السلام است.

 

سپس دو دختر صغیر را دیدم که گویا امثال آنها آفریده نشده است. پس یکی را همراه زینب«س» و دیگری را همراه ام کلثوم سوار کرد. نام آن دختران را پرسیدم. گفته شد که یکی سکینه و دیگری فاطمه دختران حسین علیه السلام هستند. آنگاه بقیه بانوان به همین جلالت و عظمت و حیا و متانت سوار شدند و حسین علیه السلام ندا داد: کجاست عباس قمر بنی هاشم! عباس عرض کرد: لبَّیک لبَّیک ای آقای من! فرمود: اسبم را بیاور». اسب آقا را حاضر کردند و حضرت بر آن سوار شد و بدین سان کاروان حیا، عفت و متانت مدینه را به قصد کربلا ترک گفت.

 

حجاب فرمان خداست و پروردگار متعال در قرآن کریم در مورد واجب بودن حجاب و حدود آن در پنچ آیه صریحا دستور فرموده ، ولى در مورد حفظ عفّت و پاسدارى از حریم آن در قرآن بیش از ده آیه وجود دارد. (که در کتاب حجاب و عفاف بحث خواهد شد، انشاءاللّه .) آیاتى که به طور صریح اصل حجاب را براى زنها واجب و لازم و ضرورى دانسته پنج آیه مى باشند که عبارتند از آیه ۳۰ سوره نور، و آیه ۵۹ و ۵۳ و ۳۳ و ۲۳ سوره احزاب که به ترتیب به بررسى آنها مى پردازیم . در آیه ۳۰ سوره نور مى خوانیم : اى پیامبر! به بانوان با ایمان بگو چشمهاى خود را (از نگاه کردن به نامحرمان ) فرو بندند و عورتهاى خود را بپوشانند، و زینت هاى خود را جز آن مقدارى که نمایان است ، آشکار نسازند و با روسرى و چادر، سر و گردن و سینه و اندام خود را بپوشانند و زینت و (برجستگیهاى اندام ) خود را هم از زیر چادر ظاهر نکنند، مگر براى شوهرانشان و پدرانشان وپدرشوهرانشان و پسرانشان و پسران همسرانشان و برادرانشان و پسر برادرانشان و پسران خواهرانشان و زنانِ هم مذهبشان و کنیزانشان و مردانیکه به هر دلیل تمایلى به زن ندارند و کودکانى که از امور جنسى بى اطلاعند (غیر از ممیّزین ). و پاهاى خود را به زمین نکوبند تا زینتهاى پنهانشان ظاهر شود و همگى به سوى خدا توبه کنید اى مؤ منان ، باشد که رستگار شوید

 

کاروان کربلا پس از فرود آمدن به سرزمین کربلا، دیدند که ۳۰ هزار نفر در مقابل ۷۲ تن صف کشیدند. امام حسین علیه السلام دستور داد تمام خیمه ها را در کنار تپه ای و متصل به هم نصب کنند و خیمه های بانوان را در وسط قرار دهند و اطراف آن را خندق بکنند و از آتش پر کنند مبادا دشمن از پشت سر به خیام حرم و اهل بیت علیه السلام حمله کند.

 

حضرت تا آنجا که توان داشت خود از حریم خانواده خویش دفاع کرد و در حال ناتوانی از دیگران درخواست کمک کرد تا ندای او در تاریخ بماند که برای حفظ پاسداری حریم خانواده خویش از هیچ تلاشی فروگذار نکرد.

 

پیروان راستین حسین(ع ) ، شهداء  ،عشق و ارادت خاص شان  به حضرات معصومین(ع) به ویژه حضرت زهرا(س)، شهره خاص و عام بوده و هست؛ محرم  بهانه خوبی است تا نگاهی دیگربار به وصایای شهدای دفاع مقدس خصوصاً در باره حفظ حجاب  بیندازیم که به حق این امر ، توأم با خیر و برکتی معنوی است، به شرط آن که نه با نگاه سَرسَری، بلکه از عمق جان، پذیرای کلام و وصیت شهیدانی باشیم که پیرو ثارالله بودند و  اینک در جوار رحمت الهی، از سفره بی کران پروردگار روزی می خورند و حقیقتاً که آنان زنده ترین زندگان خلق شده توسط باریتعالی هستند.

 

به راستی اگر واکاوی و جستجویی در محتوای انبوه وصیت نامه های برجای مانده از یاران حقیقی و بی ادعای خمینی کبیر داشته باشیم، نیک متوجه می شویم که یکی از جدی ترین و اصلی ترین خواسته های شهیدان راه خدا از ما بندگان خدا این است که نسبت به حفظ و حراست از ارزش های اسلامی و انقلابی اهتمام داشته باشیم و به راستی کیست که نداند حفظ حجاب و عفاف در جامعه اسلامی از مهم ترین این ارزشهاست که سهم قابل توجهی در نگارش وصیت نامه های شهدا دارد.

 

شهداء می گویند:

«اى خواهرم: قبل از هر چیز، استعمار، از سیاهى چادر تو می ‏ترسد تا سرخى خون من»

«به پهلوى شکسته فاطمه زهرا(س) قسمتان می دهم که، حجاب را ، حجاب ‏را، حجاب را، رعایت کنید».

«اگر می دانستم با هر بار که خونم ریخته می شود بی حجابی ، حجاب را به آغوش می گیرد، حاضر بودم هزاران هزار بار کشته شوم»

«خواهرم: از بی حجابی است اگر عمر گل کم است نهفته باش و همیشه گل باش»

 

عبارات فوق، تک تک  جملات درخشانی است که از همین وصیت نامه ها برای ما به یادگار مانده است و اینک ماییم و عمل به پیمان و عهدی که با شهدا- این بچه شیعه های حقیقی مادر سادات- بسته ایم، اگر که البته خدای ناکرده اهل پیمان شکنی و بدعهدی نباشیم، هفته دفاع مقدس و محرم با حجاب بودن خود عهد و پیمانی برای رسیدن به شفاعت جانثاران شیعه امیرالمومنین (ع) و شهدا است.

 

امروزه در گوشه گوشه شهرهای کشورمان و در گذر از معابر اصلی و فرعی، با تصاویر و بنرها و بیلبوردهای کوچک و بزرگی از شهدا مواجه می شویم که در جای خود دیدنی و ارزشمند است، اما هنگامی که در پوسته ظاهری جامعه ، شاهد بدحجابی های برآمده از بی غیرتی برخی مردان و بی عفتی و بی حیایی برخی زنان هستیم، ناخودآگاه غصه و افسوس سراغمان می آید و از بابت چنین تناقضاتی که عکس شهدا را بر در و دیوار شهر می زنیم اما عکسِ حرف و خواسته شهیدان عمل می کنیم شرمگین و خجالت زده می شویم!

 

خدای رحمت کند مرجع عالیقدر و فقید جهان تشیع حضرت آیت الله بروجردی که در اواخر عمر خود می فرمود:« ای کاش به جای پذیرش مرجعیت عام شیعیان جهان، در قضیه مبارزه با کشف حجاب به شهادت می رسیدم».

 

آری! این چنین است اهمیت و ضرورت مساله عفاف و حجاب در جامعه اسلامی و ای کاش که ما بیش از این ها،  پایبند خواستگاه امام حسین(ع) و فلسفه محرمش باشیم  و  به وصیت های شهدا و امام شهیدان در این باره فرا اندیش بوده  و هشدار رهبر عزیزمان درباره تهاجم و شبیخون فرهنگی را با بصیرتی عاشورایی  ، جدّی بگیریم.

فرهاد پردخته/.

ارسال نظر