34781
۱۵/۰۷/۹۶
۲۲:۴۲

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت:

ادای احترام وزیر امورخارجه ایران به پیکر جلال طالبانی پیچیده شده با پرچم اقلیم کردستان عراق خارج از عرف دیپلماتیک بود

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی رشت گفت: دکتر ظریف دوستی خود را با حضور در مراسم به خوبی نشان دادند؛ اما ادای احترام ایشان به پیکر جلال طالبانی پیچیده شده با پرچم اقلیم کردستان خارج از عرف دیپلماتیک بوده و می توانست بعنوان وزیر امورخارجه این کار را انجام ندهد و مراسم را ترک کند.

دکتر عمران علیزاده ، استادیار جغرافیای سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت در گفتگو با روشن خبر در مورد حضور دکتر ظریف در مراسم تشییع پیکر رئیس جمهور فقید عراق که با پرچم اقلیم کردستان پیچیده شده بود اظهار داشت: معمولا در همه کشورها به هنگام فوت یک شخصیت سیاسی، متناسب با سطح روابط سیاسی و مراودات کشورها با همدیگر، مسئولانی از سایر کشورها حضور پیدا می کنند و در مورد تشییع پیکر جلال طالبانی، رئیس جمهور فقید عراق با توجه به سطح دوستی و برادری عمیق بین ایران و عراق، دکتر ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان حضور یافتند.

 

وی با بیان اینکه رسم است به هنگام تشییع پیکر مسئولین، حتی در کشورهای فدرالی که هر ایالت پرچم خاص خود را دارد، تابوت در پرچم رسمی کشور پیچیده می شود، ادامه داد: به طور مثال اگر به سابقه تشییع رئیس جمهور ها در ایالات متحده آمریکا که به صورت فدرالی است و هر ایالت پرچم خودش را دارد، نگاهی بیندازیم، می بینیم که همه آنها در پرچم ایالات متحده پیچیده و تشییع شده اند.

 

دکتر علیزاده گفت: اگر طالبانی یک شخصیت کرد بوده است، این سوال مطرح می شود که چرا وزیر خارجه ما در این مراسم شرکت کرده و اگر رئیس جمهور عراق بوده است که پیکر ایشان باید در پرچم عراق پیچیده می شد.

 

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت تصریح کرد: البته در درجه اول ضعف متوجه دولت عراق است. اما وزیر امورخارجه ما باید واکنش مناسب از خود نشان می داد.

 

وی خاطر نشان کرد: اگر دکتر ظریف در جایی حضور پیدا کنند که پرچم کشور ایران در کنار کشور میزبان نباشد، چه واکنشی نشان خواهند داد؟ قطعا جلسه را ترک خواهند کرد. یا اینکه اگر در مهمانی ایشان حضور داشته باشند و قرار باشد مشروبات الکلی در آن سرو شود، بدون شک ایشان مهمانی را ترک خواهند کرد.

 

دکتر علیزاده ادامه داد: حالا اگر دولت عراق نتوانست اقلیم کردستان عراق را مجاب به تشییع پیکر جلال طالبانی با پرچم عراق کند، آقای دکتر ظریف دوستی خود را با حضور در مراسم به خوبی نشان دادند؛ اما ادای احترام ایشان به پیکر جلال طالبانی پیچیده شده با پرچم اقلیم کردستان خارج از عرف دیپلماتیک بوده و می توانست بعنوان وزیر امورخارجه این کار را انجام ندهد و مراسم را ترک کند.

 

ارسال نظر