34859
۱۷/۰۷/۹۶
۲۳:۲۹

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت:

ایالات متحده ناامنی را به دنیا صادر می کند که برخی از این ناامنی ها دامن کشور خودش را هم می گیرد/ آمریکا هنوز قادر به تامین امنیت برای شهروندان خود نیست

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت گفت: همان طور که ایالات متحده ناامنی را به دنیا صادر می کند، براساس تفکر سرمایه داری برخی از این ناامنی ها دامن کشور خودش را هم می گیرد.

دکتر عمران علیزاده، استادیار جغرافیای سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت در گفتگو با روشن خبر، در مورد تیراندازی اخیر در لاس وگاس آمریکا گفت: ایالات متحده همانند سایر کشورهای تمدن غرب براساس تفکر اومانیستی اداره می شود و به همین دلیل معتقدند، هر کسی در داخل کشور می تواند از خودش دفاع کند و بر طبق این فرضیه، قانون حمل سلاح در آمریکا وضع شد.

 

وی ادامه داد: اگر به کشتار حاصل از این قانون نگاه کنیم، متوجه می شویم که ایالات متحده حدود ۵ درصد جمعیت جهان را داراست، اما برآوردها نشان می دهد که فقط در داخل آمریکا بیش از ۳۰۰ میلیون قبضه سلاح نگهداری می شود، که این یعنی، نیمی از سلاح های سبک دنیا در آمریکاست.

 

دکتر علیزاده با اشاره به اینکه این اعداد و ارقام خیلی با هم تقارنی ندارند، ادامه داد: اگر قرار باشد که آمریکایی ها از خود دفاع کنند، شاید بگوییم که هر فرد یک سلاح داشته باشد، کافیست؛ اما وقتی به همین تیراندازی اخیر در لاس وگاس نگاه کنیم، می بینیم که فرد تیرانداز، عضو هیچ گروه تروریستی یا مهاجر هم نبوده، اما بیش از ۱۱ نوع سلاح در داخل خانه اش وجود داشته است.

 

این استاد دانشگاه بیان داشت: اصل داستان مربوط به نظام سرمایه داری و سود فراوان حاصل از تجارت و تولید اسلحه برای آمریکاست و با این حجم از تولید، فقط بخشی از این سلاح ها صادر می شود و با توجه به سود سرشار آن، بخشی در خاک ایالات متحده استفاده و خرید و فروش می شود و کنترل را مشکل می کند.

 

وی با اشاره به اینکه به طور متوسط سالیانه ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر در آمریکا به وسیله سلاح های سبک و سنگین نگهداری شده توسط مردم کشته می شوند، تصریح کرد: این رقم بسیار سنگینی است، اما توسط رسانه های آمریکایی خیلی مطرح نمی شود، در حالیکه همین رسانه ها در مورد تلفات جاده ای کشور ایران به شدت مسئله سازی کرده و آن را ناکارآمدی نظام بیان می کنند ولی کشتار کشور خود را نمی بینند.

 

دکتر علیزاده با بیان اینکه یک سوال مهم اینجا مطرح می گردد که ایالات متحده وقتی خود را در ابعاد جهانی مطرح می کند، چطور هنوز قادر به تامین امنیت برای شهروندان خود نیست، ادامه داد: همان طور که ایالات متحده ناامنی را به دنیا صادر می کند، براساس تفکر سرمایه داری برخی از این ناامنی ها دامن کشور خودش را هم می گیرد.

 

وی خاطر نشان کرد: در مورد قوانین حمل سلاح بین جمهوری خواه ها و دموکرات ها اختلاف نظرهایی وجود دارد، اما آن قدر این تجارت پرسود است که هر دو حزب را وادار به تولید بیشتر سلاح می کند. چه در دوران اوباما که فقط حرف هایی از تغییر این قانون بوجود آمد و در عمل تغییری ایجاد نشد و چه الان که ترامپ خود تجارت مدار است و تغییری ایجاد نخواهد شد.

 

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت با اشاره به اینکه این گونه حوادث تروریستی در سایر کشورها نیز ممکن است، اتفاق بیافتد، افزود: ایالات متحده با توجه به قدرت رسانه ای این موضوع را در سایر کشورها بزرگ اما مسئله کشور خود را خیلی مطرح نمی کند، درحالی که مردم آمریکا نیز نیازمند داشتن امنیت پایدار هستند.

 

 

 

ارسال نظر