35198
۲۳/۰۷/۹۶
۱۵:۱۸

عکس/ عجایب دهگانه دنیا

با ده سازه شگفت انگیز و قدیمی دنیا آشنا شوید.

گزارش روشن خبر از ده سازه شگفت انگیز و قدیمی دنیا:

حمام‌های رومی

مجموعه معروف حمام‌های رومی یک مقصد گردشگری تاریخی در شهر سامرست انگلستان است. این خانه یک حمام عمومی رومی است که در وضعیت خوبی قرار دارد و به عنوان جایگزینی برای حمام‌های تخریب شده پیشین ساخته شده. این مجموعه در قرن ششم میلادی تخریب شد اما به مرور زمان مورد بازسازی قرار گرفت و در اواخر قرن ۱۹ میلادی بازسازی آن به پایان رسید.حمام‌های رومی یکی از مهمترین مقاصد گردشگری انگلستان به شمار می‌رود، به نحوی که هر سال نزدیک به یک میلیون نفر از این مجموعه تاریخی بازدید می‌کنند. در سال ۲۰۰۵ این حمام در برنامه تلویزیونی عجایب هفتگانه طبیعی به عنوان یکی از عجایب دنیای غرب معرفی شد. توریست‌ها امکان بازدید از حمام و موزه این مجموعه را دارند اما امکان ورود به آب در این محل وجود ندارد.

برج کج پیزا

این برج در شهر پیزای ایتالیا و در تاریخ چهاردهم آگوست سال ۱۱۷۳ میلادی ساخته شده و بخاطر زاویه‌ای که به سمت راست پیدا کرده یکی از مشهورترین برج‌های دنیا محسوب می‌شود. با وجود کج بودن این بنا، هیچ اشکال و خطری آن را تهدید نمی‌کند و توریست‌ها می‌توانند بدون هیچ نگرانی‌ای از آن بازدید کنند.

کولوسئوم

کولوسئوم یا کولیسئوم (Coliseum) یک تماشاخانه در مرکز شهر رم ایتالیا است و یکی از شگفت انگیزترین بناهایی است که در روم باستان ساخته شده. این بنا در ابتدا با نام آمفی تئاتر فلاویان شناخته می‌شد و بزرگترین تماشاخانه ساخته شده در امپراتوری روم بود. این بنای دایره‌ای شکل در قسمت شرقی انجمن روم قرار داشت. در این مجموعه که ظرفیت آن بین پنجاه تا هشتاد هزار نفر بود مسابقات گلادیاتورها، نمایش‌ها، بازی‌هایی مثل شکار حیوانات، اعدام با حیوانات وحشی و بازسازی صحنه‌های جنگ برای عموم مردم انجام می‌شد.

چیچن ایتزا

این بنا توسط مایاها در حدود چهارصد سال پس از میلاد ساخته شده و در قسمت شمال شبه جزیره یوکاتان در کشور مکزیک قرار دارد. عمر این بنا بیش از ۱۵۰۰ سال است و در فاصله ۱۲۰ کیلومتری از مریدا قرار دارد. گفته می‌شود که چیچن ایتزا محلی برای انجام مراسمات مذهبی مختلف بوده است و توسط کاهنان معابد کنترل می‌شده. کلمه چیچن ایتزا به معنی «در کنار دهانه چاه ایتزا» است که خود «ایتزا» احتمالاً در زبان مایاها به معنی جادو، جادویی و یا نام قبیله‌ای بوده است. قربانی کردن انسان‌ها به روش‌های مختلف در این معبد انجام می‌شده. در برخی موارد قربانی از بالای چیچن ایتزا به پایین پرتاب می‌شده و در صورت زنده ماندن به عنوان یک غیبگو یا فرد منتخب مورد تجلیل قرار می‌گرفته است.

ایا صوفیه

این بنای فوق العاده که ایا صوفیه یا حاجیا صوفیا نامیده می‌شود در ابتدا یک کلیسای مسیحیت شرقی بود که بعدها به یک مسجد حکومتی و در حال حاضر به یک موزه در شهر استانبول ترکیه تبدیل شده. این مجموعه دومین موزه پربازدید در ترکیه است، به نحوی که همه ساله حدود ۳٫۳ میلیون توریست از آن بازدید می‌کنند.از ابتدای تغییر کاربری این بنا در سال ۱۴۵۳ میلادی تا ساخت مسجد سلطان احمد (مسجد آبی استانبول) در سال ۱۶۱۶، ایا صوفیه به عنوان مسجد اصلی شهر استانبول شناخته می‌شد. بسیاری از مساجد دیگر عثمانی مثل مسجد آبی، مسجد شاهزاده، مسجد سلیمانیه، مسجد رستم پاشا و مسجد کیلیچ علی پاشا با الهام گرفتن از این بنا ساخته شده‌اند.

ماچو پیچو

ماچو پیچو شهری در امپراتوری اینکاها است که پیش از کشف قاره آمریکا توسط کریستف کلمب در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح زمین ساخته شده. این مجموعه در میان کوه‌ها و بالای دره اوروبامبا در پرو واقع شده و به دلیل فاصله حدود هشتاد کیلومتری از پایتخت اینکاها، همانند سایر شهرهای این امپراتوری کشف و ویران نشده است. ماچو پیچو که با نام شهر گمشده اینکاها نیز شناخته می‌شود در سالهای ۱۴۵۰ میلادی و در اوج قدرت این امپراتوری ساخته شده.این بنا در سال ۱۹۸۳ به عنوان یکی از میراث جهانی به ثبت رسید و در سال ۲۰۰۷ با رای گیری گسترده به عنوان یکی از عجایب جدید هفتگانه دنیا شناخته شد.

تاج محل

این بنا به دستور شاه جهان، امپراتور گورکانی هند به منظور یادبود همسر ایرانی‌تبارش، بنام ارجمند بانو بیگم مشهور به ممتاز محل بنا شده‌است. تاج محل به عنوان یکی از بهترین نمونه‌های معماری مغول شناخته شده و به جواهر معماری اسلامی‌ در هند شهره است و یکی از مشهورترین بناهای دنیا و سمبلی از کشور هند است. همه ساله بیش از ۳ میلیون نفر از تاج محل دیدن می‌کنند. در سال ۲۰۰۷ این بنا به عنوان یکی از ده عجایب دنیا شناخته شد.

مجسمه مسیح منجی

مسیح منجی یا تندیس مسیح بزرگترین مجسمه آرت دکو و پنجمین مجسمه بزرگ دنیاست که در برزیل قرار دارد. این تندیس که به عنوان سمبلی از مسیحیت در سراسر دنیا شناخته می‌شود به یکی از مهمترین عناصر فرهنگی بزریل و شهر ریودوژانیرو تبدیل شده و یکی از عجایب هفتگانه جدید دنیا محسوب می‌شود. این مجسمه از جنس بتن و سنگ صابون تقویت شده بوده و ساخت آن از سال ۱۹۲۲ تا ۱۹۳۱ به طول انجامیده.

پترا

پترا شهری تاریخی در اردن است که بخاطر معماری سنگی خاص و سیستم آبرسانی خود شهرت فراوانی دارد. همچنین به دلیل رنگ سنگهایی که این شهر از آن ساخته شده، به پترا شهر رز نیز گفته می‌شود. این شهر ۳۱۲ سال پیش از میلاد و به عنوان پایتخت نبطی‌ها ساخته شده و نمادی از اردن است. این شهر در دامنه‌های جبل المذبح در شرق رشته کوه وادی عرب که از بحر میت تا خلیج عقبه کشیده شده قرار دارد.

پترا در سال ۲۰۰۷ به عنوان یکی از عجایب هفتگانه دنیا شناخته شد. این منطقه مهمترین مقصد گردشگری اردن محسوب شده و یکی از مکانهایی است که پیش از مرگ حتما باید از آن بازدید کنید.

دیوار بزرگ چین

دیوار چین در سده هفتم قبل از میلاد ساخته شده و به یکی از عجایب جدید هفتگانه دنیا شناخته می‌شود. این دیوار مجموعه‌ای از موانع دفاعی محسوب می‌شد که ساخته شده بود تا از امپراتوری چین در برابر حملات و دست‌اندازی‌های گروه‌های چادر نشین و عموما وحشی استپ‌های اوراسیا مثل مغول‌ها محافظت کند.

ارسال نظر