35394
۲۷/۰۷/۹۶
۲۳:۰۲

یادداشت/عضو هیات علمی دانشگاه گیلان:

تبیین جامعه آخر الزمان(عج) از زبان امام صادق (ع)

امر به معروف و نهى از منکر برجسته ترین، بارزترین و گرامى ترین واجب در بین واجبها مى باشد هدف تمام انبیاء و اولیاء اصلاح جامعه بشرى بوده است و مؤثرترین ابزار براى رسیدن به این هدف بزرگ امر به معروف و نهى از منکر است.

به گزارش روشن خبر، دکتر حمید پورعیسی، عضو هیات علمی دانشگاه گیلان در مورد جامعه آخرالزمانی نوشت:

روایتی   ( وسایل الشیعه  جلد ۱۱ ص ۵۱۴) از امام صادق نقل شده است که می فرماید:

«الا تعلم ان من انتظر امرنا و صبر علی مایری من الاذی و الخوف فهو غداً فی زمرتنا فاذا رایت الحق قدمات و ذهب اهله.»

«آیا می خواهید شما را آگاه کنم از کسانی که منتظر امر ما هستند ( منتظران مهدی موعود) و برآنچه از اذیت و آزار و خوف و ترس به ما می رسد  صبر می کنند پس آن ها فردای آن روز درخشان  با ما هستند؟

( و آن کسان در چه شرایطی و وضعیتی زندگی می کنند امام آگاه می کند.) پس زمانی به شما می رسد که حق مرده است و اهل آن از بین می روند.»

«و رایت الجور قد شمل البلاد»«ظلم و جور و ستم و بیداد همه بلاد و کشورها را فراگرفته است.»

«و رایت القرآن قدخلق و احدث فیه مالیس فیه وجه علی الاهواء»

« قرآن را می بینی که متروک و کهنه شده است و چیزهایی را به آن بستند که از قرآن نیست و قرآن را براساس هواهای نفسانی و تمایلات شخصی و منفعت خود توجیه  و تفسیر می کنند.»

در واقع قرآن مهجور می شود و مورد بهره برداری هدایتی قرار نمی گیرد چنانچه در سوره فرقان/ ۳۰ آمده است که رسول گرامی اسلام (ص) در روزگار رستاخیز به خداوند می فرماید:

یا رب ان قومی اتخذوا هذا القرآن مهجوراً « خدیا بدرستی که این قوم من نسبت به قرآن بی توجهی روا داشتند و آن را مهجور نگه داشتند.»

« و رایت الدین قدانکفی کما ینکفی الماء »دین را می بینی که همانند آب بخار می شود و از بین می رود.   ( بحار الانوار ج ۵۲ ص۲۵۶-۲۶۰   )

« رایت الدین بالرای و عطل الکتاب و احکامه »« دین خدا را  می نگری که با آراء شخصی تفسیر و کتاب خدا و قوانین آن تعطیل است.»«و رایت اهل الباطل قد استعلوا علی اهل الحق »«  اهل باطل را می بینی که براهل حق برتری پیدا کردند.»

رسول خدا (ص) فرمود:  «إِذَا لَمْ یَأْمُرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَ لَمْ یَنْهَوْا عَنِ الْمُنْکَرِ وَ لَمْ یَتَّبِعُوا الْأَخْیَارَ مِنْ أَهْلِ بَیْتِی سَلَّطَ اللَّهُ عَلَیْهِمْ شِرَارَهُمْ فَیَدْعُوا خِیَارُهُمْ فَلَا یُسْتَجَابُ لَهُمْ.»هرگاه (مردم) امر به معروف و نهى از منکر نکنند، و از نیکان خاندان من پیروى ننمایند، خداوند بدانشان را بر آنان مسلّط گرداند و نیکانشان دعا کنند امّا دعایشان مستجاب نشود .  (کافی(ط – الاسلامیه) ج ۲ ، ص ۳۷۴ {شبیه این حدیث در امالى(صدوق) ص ۳۰۸})

امروز ما شاهد استعلی و برتری حکومت های باطل و زورگو و مستکبر برحکومت های حق و حق طلب هستیم ، امروز اصول دین و کتاب خدا از ناحیه آن ها ساخته می شود قضیه سلمان رُشدی ، قرآن سازی سیاست مداران دنیا و مستکبران جهانی که امروز در مقابل دین خدا به آن دست می زنند.

ایجاد و توسعه نظریه های ضد دینی تساهل و تسامح برای ترویج  فساد اخلاقی و ریشه کن کردن اصول بنیادین اخلاقی و معنوی ، طرح نظریه قرائت های مختلف از دین، پلورالیسم بجای خداگرایی و توحید محوری ، شخصیت سازی های کاذب از افراد بی هویت بنام شخصیت های علمی و دینی و تزریق آن ها به کشورهای اسلامی …

همه این ها در جهت دین زدایی و سوق دادن انسان بطرف یک زندگی مادی و حیات ماتریالیستی است و فاجعه عظیم و بزرگی که امروز و آینده بشر را مورد تهدید قرارداده است خروج انسان از اصول اولیه انسانیت و رو آوردن به زشت ترین اعمال خلاف انسانی و عقلی و اجتماعی است ، روابط ناسالم جنسی ، برخورد تک جنسی با انسان ها کردن، استفاده نامشروع از امکانات مادی، مهجوریت جهان به روش تکنولوژی جدید جاهلیت ، استفاده از زنان برای جلب منفعت و انحطاط  اخلاقی با روش تکنولوژی جدید ( ماهواره، اینترنت ، و رسانه های جمعی…) کشتار وقتل و تجاوز به کودکان و زنان بی دفاع درکشورهای کوچک و ضعیف …

عقب نگه داشتن کشورها و ملت های جهان سوم ، محرومیت آن ها از برخوردی از تکنولوژی های جدید همانند : تکنولوژی و علوم هسته ای ، همه این ها اموری است که بشریت آینده را مورد تهدید قرارداده است.

و فاجعه عظیم سقوط انسانیت در انتظار ملتها و جهان فرداست که در این روایت امام صادق (ع) بعنوان ششمین پیشوای شیعیان و بنیان گذار مذهب جعفری به آن اشاره کرده است. می فرماید:

«و رایت الشر ظاهراً لاینهی عنه و یعذر اصحابه »

« شر و بدی را می بینی که ظاهر می شود و کسی از آن نهی  نمی کند و آنرا باز نمی دارد و اصحاب و افراد شرور را معذور می دارند ( یا شاید اشاره به این مطلب باشد که کسانی که باید نهی کنند عذر می آورند.) »

 

این فراز از روایت اشاره به تعطیلی دو فریضه بزرگ اسلامی دارد که در دوره آخر الزمان به تعطیلی و یا بی توجهی کشیده میشود چنانچه امروز شاهد آن هستیم . چنان جامعه در خصوص اجرای آن سکوت کرده است که اگر اجرا شود مجریان آن به حکم قانون محکوم اند لذا کسی جرات امر به معروف و نهی از منکر کردن را ندارد همین است که امروز شاهد غارت بیت المال از خزانه دولت اسلامی و زدن چوب حراج به ناموس این ملت هستیم

نقش هر مسلمان در تعیین سرنوشت جامعه و تعهدی که باید در پذیرش مسؤولیت های اجتماعی داشته باشد، ایجاب می کند که او ناظر و مراقب همه اموری باشد که پیرامون وی اتفاق می افتد. این مطلب در فقه اسلامی تحت عنوان امر به معروف و نهی از منکر مطرح شده و از مهم ترین مبانی تفکر سیاسی یک مسلمان به شمار می رود؛ چنان که از مهم ترین فرایضی است که وجوب کفایی آن ضروری دین شناخته شده و ضامن بقای اسلام است.

امر به معروف و نهى از منکر برجسته ترین، بارزترین و گرامى ترین واجب در بین واجبها مى باشد هدف تمام انبیاء و اولیاء اصلاح جامعه بشرى بوده است و مؤثرترین ابزار براى رسیدن به این هدف بزرگ امر به معروف و نهى از منکر است.

قرآن کریم به کرّات به اهمیت این فریضه اشاره نموده و آمرین به معروف و نهى کنندگان از منکر را از صالحین، رستگاران و بهترین امّت مى داند.

در روایات امر به معروف و نهى از منکر سبب امنیت، آبادانى، حلال شدن درآمدها، برپائى واجبات و اصلاح امور دین و دنیا معرفى شده است.

بیان رسا و تعبیر زیباى امیر سخن امیرالمؤمنین علیه السلاماین است که: «تمام کارهاى نیک حتى جهاد در راه خدا در برابر به معروف و نهى از منکر همانند رطوبت دهان (قطره اى) است در برابر دریا» امر به معروف و نهى از منکر شیوه انبیاء و اولیاء است و کسى راه آنان را مى پیماید که امر به معروف و نهى از منکر کند. مضمون بعضى از روایات این است که: کسانیکه با امر به معروف بدنبال رشد جامعه و توسعه ایمان و کار نیک مى باشند و با نهى از منکر بینى فاسقان را به خاک مالیده و از سقوط جامعه جلوگیرى مى کنند خلیفه و جانشین خدا و پیامبر در زمین هستند و اهداف الهى بوسیله آنها در جامعه تحقق پیدا مى کند.

آرى خداوند راضى نیست که در زمین معصیت شود و اولیاى او ساکت بمانند.

افراد ساکتى که در برابر خلافکار هیچ گونه عکس العملى نشان نمى دهند مردگانى هستند زنده نما.و باید توجه داشت که اگر مردم در برابر منکرات سکوت کنند قهر خداوند همه را فرا خواهد گرفت زیرا منکر مثل آتشى است که اگر با نهى خاموش نشود همه چیز را مى سوزاند.در مواعظه عیسى علیه السلام آمده است که: اگر برادرت را دیدى که گناه مى کند و او را نهى نکردى مطمئن نباش که در گناه او شریک نشده اى. و کوتاه سخن اینکه امر به معروف و نهى از منکر نشانه غیرت دینى و احساس مسؤلیت است، باشد که با توفیقات الهى که به این مهم بپردازیم تا از این رهگذر هـم بر ایمان خویش بیفزائیم و هم در اصلاح جامعه سهیم باشیم.

به این روایات توجه کنیم

رسول گرامی اسلام (ص) فرمود: لا یَزالُ النّاسُ بِخَیرٍ ما أمَروا بِالمَعروفِ و َنَهَوا عَنِ المُنکَرِ و َتَعاوَنوا عَلَى البِرِّ وَ التَّقوى فَإذا لَم یَفعَلوا ذلِکَ نُزِعَت مِنهُمُ البَرَکاتُ، وَ سُلِّطَ بَعضُهُم عَلى بَعضٍ و َلَم یَکُن لَهُم ناصِرٌ فِى الأرضِ وَ لا فِى السَّماءِ؛

تا زمانى که مردم امر به معروف و نهى از منکر نمایند و در کارهاى نیک و تقوا به یارى یکدیگر بشتابند در خیر و سعادت خواهند بود، اما اگر چنین نکنند، برکت‏ها از آنان گرفته شود و گروهى بر گروه دیگر سلطه پیدا کنند و نه در زمین یاورى دارند و نه در آسمان.  (تهذیب الاحکام(تحقیق خرسان) ج۶، ص۱۸۱، ح ۲۲ {شبیه این حدیث در بحارالانوار(ط-بیروت) ج ۹۷ ، ص ۹۴)

جامعه ای که امر به معروف و نههی از نکر را در دستور کار خود قرار ندهد باید منتظر عوقبت و عذاب الهی باشد امام باقر (ع) فرمود:« أَوْحَى اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ إِلَى شُعَیْبٍ النَّبِیِّ (صلی الله علیه) أَنِّی مُعَذِّبٌ مِنْ قَوْمِکَ مِائَهَ أَلْفٍ أَرْبَعِینَ أَلْفاً مِنْ شِرَارِهِمْ وَ سِتِّینَ أَلْفاً مِنْ خِیَارِهِمْ فَقَالَ (علیه السلام) یَا رَبِّ هَؤُلَاءِ الْأَشْرَارُ فَمَا بَالُ الْأَخْیَارِ فَأَوْحَى اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ إِلَیْهِ دَاهَنُوا أَهْلَ الْمَعَاصِی وَ لَمْ یَغْضَبُوا لِغَضَبِی‏»

خداى تعالى به شعیب پیامبر وحى فرمود که: من صد هزار نفر از قوم تو را عذاب خواهم کرد: چهل هزار نفر بدکار را، شصت هزار نفر از نیکانشان را. شعیب عرض کرد: پروردگارا! بدکاران سزاوارند اما نیکان چرا؟ خداى عز و جل به او وحى فرمود که: آنان با گنهکاران راه آمدند و به خاطر خشم من به خشم نیامدند . ( کافى(ط – الاسلامیه) ج ۵ ، ص ۵۶ ، ح ۱)

 

رسول خدا(ص) فرمود:«مَنْ أَمَرَ بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَى عَنِ الْمُنْکَرِ فَهُوَ خَلِیفَهُ اللَّهِ فِی الْأَرْضِ وَ خَلِیفَهُ رَسُولِه‏»هر کس امر بمعروف و نهى از منکر نماید، جانشین خدا در زمین و جانشین رسول اوست .( مستدرک ‏الوسایل و مستنبط المسایل ج ۱۲، ص ۱۷۹ ، ح ۱۳۸۱۷)

این مطلب ادامه دارد…

ارسال نظر