36220
۱۹/۰۸/۹۶
۱۸:۱۴

سیدحسن نصرالله:

سعودی ها از اسرائیل درخواست کرده اند که لبنان را هدف قرار دهد/ حریری در حبس خانگی سعودی‌هاست

دبیر کل حزب الله لبنان گفت: سعودی ها از اسرائیل درخواست کرده اند که لبنان را هدف قرار دهد و دهها میلیارد دلار برای آن داده اند و ما بر اساس اطلاعات سخن می گوییم.

به گزارش روشن خبر، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان به مناسبت اربعین امام حسین(ع) و روز شهید حزب الله در سخنانی گفت: روز اربعین را به رسول الله(ص)، اهل بیت (ع)، حضرت بقیهالله (عج) و امت اسلامی تسلیت عرض می کنم.

نصرالله بیان کرد: مراسم میلیونی سالروز اربعین واقعه بی نظیری است که ملیونها نفر در آن مشارکت می کنند و زائران از هر مکانی به سوی کربلا می آیند. دولت عراق امنیت زائران را برقرار می کند و همه عراقی ها به مردم از طریق موکب های موجود در مسیر پیاده روی اربعین کمک می کنند.

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به اینکه تعداد زائرانی که از سراسر دنیا در مراسم اربعین به کربلا وارد شدند بالغ بر ۲۰ ملیون نفر است، بیان کرد: میلیونها زائر به سوی امام حسین(ع) می آیند زیرا ایشان شهید و فرزند شهیدی است که خودش را برای دین فدا کرد. شهیدان در مسیر امام حسین(ع) حرکت می کنند زیرا آنها از دنیا چیزی طلب نمی کنند.

وی افزود: ما به برکت جانفشانی شهیدان و همه کسانی که جان خود را فدا کردند اراضی و اسیران خود را آزاد کردیم و همه طرح های اسرائیل را با شکست روبرو کردیم و در آگوست ۲۰۱۷ اراضی و اسیران خود را آزاد کردیم. به برکت شهیدان و زخمی شدگان توانستیم در سال ۲۰۰۰ و آگوست ۲۰۱۷ اراضی و اسیران خود را آزاد کنیم. ما قدرت بازدارندگی در کشور در برابر تهدیدات اسرائیل ایجاد کردیم و از امنیت و ثبات حمایت کردیم و در شکستن بزرگترین توطئه ضد ملت های منطقه با ابزار داعش نقش داشتیم.

نصرالله گفت: امروز در مراحل آخر غلبه بر داعش به سر می بریم و در برابر ما هفته هایی باقی مانده است تا داعشی ها را در سوریه و عراق از بین ببریم. داعش نفس های آخر خود را می کشد و با دستاوردهای میدانی که در البوکمال و قبل از آن در کل سوریه به دست آمده است و نیروهای عراقی و سوری در مرزها به یکدیگر رسیده اند داعش در مراحل پایانی خود به سر می برد.ما امروز به برکت شهیدان در لبنان امنیت و ثبات داریم و در عزت و کرامت به سر می بریم. جانفشانی شهیدان متعلق به همه است نه حزب یا مذهب و روستای خاص بلکه برای همه لبنانی هاست تا از لبنان و منطقه که از سوی اسرائیلی که فلسطین را اشغال کرده است تهدید می شود، حفاظت شود.

دبیر کل حزب الله لبنان اعلام کرد: از روز شنبه گذشته لبنان وارد بحران سیاسی شد و لبنان در برابر مرحله مهمی قرار گرفت. قبل از آن اوضاع بسیار خوب بود و رئیس جمهور انتخاب شد و کابینه تشکیل شد در راستای قانون انتخابات حرکت شد و مقدمات انتخابات و موضوع بودجه مورد توجه بود و از ثبات و امنیت بی مانندی برخوردار بود. فرودگاه بیروت و گذرگاه هایی مرزی از وضعیت خوبی برخوردار بودند و این گواه امنیت بود و عرصه مثبتی با همکاری واراده همه گروههای سیاسی وجود داشت.

وی افزود: در این شرایط خوب لبنان و همکاری و ارتباط گروههای سیاسی به ناگاه ضربه واحدی وارد شد و عربستان سعد حریری نخست وزیر را فرا خواند و آنهم بدون معاونینش و مشاورانش و وی را مجبور به استعفا و قرائت بیانیه کرد و لبنان را در وضع جدید قرار داد. نخست وزیر لبنان در عربستان در بازداشت و ممنوع از بازگشت به لبنان است. دخالت آشکاری از جانب سعودی ها برای وادار کردن نخست وزیر به استفعا وجود دارد و همه لبنانی ها این موضوع را از نشانه ها و شواهد می دانند. پس از ارائه استعفا نخست وزیر لبنان در حبس خانگی قرار گرفت و اجازه بازگشت به لبنان به وی داده نشد. تلاش سعودی ها برای سرنگونی حریری فقط از دولت نیست بلکه از رهبری جریانش و تلاش برای تحمیل رهبری جدید بدون آگاهی و اطلاع جریان المستقبل و اجبار وی به آن و نیز دیکته کردن نخست وزیر بر لبنان بود. عربستان به دنبال نخست وزیر جدیدی است که برنامه های آنرا پیاده کند و لبنانی ها را علیه یکدیگر قرار دهد. عربستان اقدام به تحریک کشورهای جهان لیه لبنان و اعمال تحریم ها ضد آن می کند و کشورهای حوزه خلیج فارس را به خروج اتباع خود تشویق می کند. سعودی ها از اسرائیل درخواست کرده اند که لبنان را هدف قرار دهد و دهها میلیارد دلار برای آن داده اند و ما بر اساس اطلاعات سخن می گوییم. سعودی ها در سال ۲۰۰۶ از اسرائیل خواستند که لبنان را هدف قرار دهد و از جنگ اسرائیل ضد لبنان حمایت کردند. با این اقداماتی که عربستان انجام داده است آیا خواهان خیر لبنان است؟ از لبنانی ها می خواهم که درباره وقایع اطراف خود تامل کنند.

نصرالله تاکید کرد: ما این دخالت آشکار عربستان در امور داخلی لبنان را محکوم می کنیم. این رفتار زننده با سعد حریری را محکوم می کنیم. اهانت به نخست وزیر لبنان اهانت به همه لبنانی هاست. استعفای اعلام شده را غیر قانونی و مغایر با قانون اساسی و نامشروع می دانیم زیرا تحت اکراه و زور حاصل شده است. دولت کنونی قانونی و مشروع است. امنیت و ثبات اقتصادی و پولی ارزشمند است و به آن تمسک می کنیم در مقابل عربستان به دنبال برهم زدن آن است تا خانه های شما را خراب کند آنهم با دستان خودتان آیا این کار را انجام می دهید؟ نخست وزیر لبنان در عربستان تحت بازداشت است و باید آزاد شود و لبنانی ها باید در راستای بازگردانیدن وی اقدام کنند. این استعفا را نادرست غیرقانونی و با زور می دانیم که ما آنرا نمی پذیریم و بنابر این دولت کنونی قانونی و مطابق با قانون اساسی است. دولت نمی تواند تشکیل جلسه دهد درست اما مستعفی نیست و سخن گفتن از رایزنی های جدید قابل قبول نیست و این تمایل ادوات و توطئه گران است. حریری بیاید آنگاه می پذیریم.

دبیر کل حزب الله لبنان به دخالت های سعودی و نقش مخرب آنها در جنگ سوریه به ویژه نبردهای دمشق و دیگر مناطق سوریه نیز پرداخت.

وی بیان کرد: اداره حکیمانه و مسئولانه میشل عون با رایزنی نبیه بری باید محل اجماع باشد. در برابر تهدیدات آشکار و اهانت و کینه توزی باید مسئولیت پذیر باشیم و از یکدیگر حمایت و مراقبت به عمل آوریم. اداره بحران از سوی میشل عون توانسته است که توطئه را از بین ببرد و ثبات را حفظ کند. کسانی توطئه کردند باید در محاسبات خود تجدید نظر کنند زیرا به اشتباه افتاده اند. وحدت میان لبنانی ها اساسی است و باید رایزنی دائم میان آنها باشد و نگران نباشید که این وحدت کشور ما را حفظ می کند. باید اختلافات را کنار بگذاریم و در کنار هم باشیم.

دبیر کل حزب الله لبنان گفـت: شبکه العربیه از طرح ترور حریری سخن گفته است در حالی که دستگاههای امنیتی آنرا تکذیب کردند اما العربیه این اخبار را ادامه میدهد. کسانی که از ترورهای سیاسی سخن می گویند باید آگاه باشند. فرضیه هایی درباره جنگ اسرائیل وجود ندارد زیرا دشمن می داند که هزینه گزافی این جنگ دارد اما فشارهای سعودی ها وجود دارد. اسرائیل ممکن است که از طریق برخی کشورها فشار وارد کند یا به دنبال فتنه در لبنان باشد.

نصرالله ادامه داد: اسرائیلی ها به جبهه النصره برای یورش به شهرک الحضر کمک کردند آیا این برای فتنه و جنگ طایفه ای در منطقه نیست؟ صهیونیستها از جنگ حذر و بیم دارد. به صهیونیستها درباره کوچکترین اشتباه یا خطا در ارزیابی اوضاع هشدار می دهم ما امروز از هر زمانی دیگری قوی تر هستیم. صهیونیستها به خوبی می دانند که هر آنچه در سخنرانی های قبل درباره جنگ گفتم بر اساس واقعیت است نه جنگ روانی.

وی افزود: سعودی ها به شدت از ما خشمگین هستند و ما دلیل عصبانیت آنها را می دانیم اما واکنش آنها و شیوه زبون آنها را نمی دانیم.

دبیر کل حزب الله لبنان بیان کرد: به سوریه توجه کنید که آرزوهای عریض و طویل داشتند اما شکست خوردند و امروز در البوکمال داعش به پایان خود رسیده است و نیز در عراق طرح آنها با شکست روبرو شد و در یمن. دستاورد یا پیروزی نیست بلکه محاصره دریایی، زمینی و هوایی و ارتکاب جنایات آنهاست. سازمان ملل عربستان را در فهرست سیاه کودکشی قرار داده است نه حزب الله. عربستان حزب الله را متهم می کند و دستگاه اطلاعاتی عربستان ایران را عامل ورود موشک بالستیک به یمن می داند و اینکه آنرا به حزب الله داده است تا به عربستان شلیک کند. یمنی ها خود این موشکها و پهپادها را می سازند.

وی گفت: اگر حزب الله عامل شکست سعودی ها در یمنن است یعنی اینکه حزب الله بسیار عظیم است.

سید حسن نصرالله بیان کرد: در بحرین مانع از برگزاری تظاهرات شدید و شیخ عیسی قاسم را در حبس خانگی قرار دادید و جوانان بحرینی را کشتید و جوانان و رهبران را به زندان افکندید.

نصرالله افزود: لبنان تابع ایران نیست اما دارای نفوذ در لبنان است اما دخالتی در امور لبنان نمی کند اما عربستان نفوذ در لبنان دارد و در امور داخلی آن دخالت می کند. یک سند و دلیل برای اثبات دخالت ایران در امور داخلی لبنان بیاورید. عربستان نمی تواند ضد ایران کاری انجام دهد قصد انتقام از لبنان دارد. همه طرح های عربستان در لبنان با شکست روبرو خواهد شد همانطور که همه پرونده هایش با شکست روبرو شد. غلبه بر حزب الله در لبنان را هدف قرار ندهید زیرا عربستان اگر هر کاری کند و با همه امکانات بیاید و اسرائیل را تشویق به جنگ کند و آنچه طوفان قاطعیت نامیده می شود به راه اندازد نمی تواند بر حزب الله غلبه کند. الجبیر از نجات ملت لبنان دم می زند آیا آنچه انجام می دهید در راستای نجات ملت لبنان است یا می خواهید همانگونه که ملت یمن را با هزاران شهید و زخمی و وبا و ویرانی نجات دادید ملت لبنان را هم نجات دهید؟ آیا ملت لبنان را قتل و ویرانی و خونریزی می خواهید نجات دهید؟ آیا ملت لبنان را با بی ثبات کردن و گرفتن امنیت و ثبات آن و بازداشت نخست وزیرش می خواهید نجات دهید؟ آیا ملت لبنان را ترساندن و ارعاب ساکنانش و تشویق اسرائیل به راه انداختن جنگ ضد آن می خواهید نجات دهید؟

وی گفت: می خواهند لبنان را هدف قرار دهند زیرا مستقل است و زیر بار دستورات شاهزاده نمی رود. می خواهند حزب الله را مجازات کنند می توانم به آنها طرح بدهم تا عقول اندکشان را به کار اندازند اما ملت لبنان را مجازات نکنند. ما با وحدت و انسجام این شرایط را پشت سر می گذاریم. لبنان کشوری آزاد و مستقل و کریم است و زیر بار دیکته و اراده خارجی نمی رود.

منبع: مهر

ارسال نظر