36429
۲۳/۰۸/۹۶
۲۲:۵۰

رعایت استانداردهای بین المللی تولید کالا زمینه ساز توسعه صادرات/ تولید کالا با کیفیت جهانی امکان حذف یا تحریم ایران را برای دنیا پرهزینه خواهد کرد

تولید کالای با کیفیت و با رعایت قواعد و استانداردهای بین المللی باعث ایجاد اشتغال پایدار، رونق اقتصادی و به طبع آن توسعه صادرات می گردد.

به گزارش روشن خبر، صادرات، آن هم از نوع صادرات غیر نفتی از جمله موضوعاتی است که همیشه مورد توجه مردم و به ویژه مسئولین برای پیشرفت اقتصادی کشور بوده و هست. برای آنکه  بتوانیم صادرات غیرنفتی داشته باشیم، باید با برنامه ریزی آینده نگر، کالای با کیفیت و انبوه تولید کنیم.

 

به خصوص اگر بخواهیم کالای خود را در بازار جهانی عرضه کنیم، رعایت قواعد و استانداردهای بین المللی در هنگام تولید، امری غیر قابل اجتناب است.

 

اما امروزه در کشور ما با توجه به فشارهای اقتصادی، متاسفانه اکثر تولید کنندگان به منظور کاستن از هزینه های خود، سعی در کاهش کیفیت محصول نهایی خود دارند و شاید تنها چیزی که برای بعضی از تولیدکنندگان مطرح نیست، رعایت قواعد و استانداردهاست .

 

رعایت استانداردهای بین المللی تولید کالا زمینه ساز توسعه صادرات

لیلا صادقی، مسئول بخش استاندارد و کنترل کیفیت سازمان توسعه و تجارت در خصوص اهمیت کیفیت و استاندارد کالاهای صادراتی می گوید: هیچ کشوری نتوانسته است بدون ارتقای زیرساخت های کیفیت به توسعه تجارت به ویژه در بخش صادرات دست یابد.

 

صادقی با بیان اینکه انطباق با استانداردهای بین المللی لازمه حضور و بقا در کنار رقبا و بازارهای بین المللی است، گفت: استاندارد کردن کالاها و اجرای روابط و مقررات یکسان در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی از عوامل زمینه ساز توسعه صادرات و ماندگاری در بازارهای هدف هستند.

 

وی مهمترین تنگناهای صادرات در ایران را ضعف در تولید محصولات باکیفیت رقابتی و قیمت مناسب، انطباق نداشتن استانداردها با استانداردهای بین المللی، فقدان ظرفیت های شناسایی شده آزمایشگاهی، ضعف حضور در موافقت نامه های بین المللی، ناتوانی در شناسایی و جذب مصرف کنندگان می داند.

 

تولید کالا با کیفیت جهانی امکان حذف یا تحریم ایران را برای دنیا پرهزینه خواهد کرد

 

دکتر سید رضا میرعسکری ، عضو هیات علمی دانشگاه گیلان، در گفتگو با روشن خبر، در مورد دلایل عدم توسعه صادرات کشور اظهار کرد: در کشور ما تولید محصولات با آینده نگری و سنجش مزیت نسبی تولید نمی شود.

 

دکترای اقتصاد با اشاره به اینکه تنوع کالا در بحث صادرات خیلی مهم است، افزود: ما باید در مورد تمام کالاهایی که قابلیت تولید انبوه داریم و آن کالا مزیت نسبی نیز دارد، برای صادرات آن برنامه ریزی کنیم.

 

میر عسکری به طور مثال در مورد تولید خودروی ملی در کشور بیان داشت: بهتر است بجای تولید یک خودروی ملی با کیفیت عالی، که تا به امروز فقط شعارش را داده ایم، قطعاتی از خودرو را با کیفیت بالاتر از استانداردهای جهانی بسازیم، مثلا با توجه به قابلیت بالا در پتروشیمی، تایرهای با کیفیت بالا تولید کنیم، به گونه ای که تمام خودروسازان بیایند از ایران خرید کنند.

 

وی در مورد شرایط تولید خودرو در آمریکا گفت: فقط حدود ۱۷ درصد قطعات خودرو در خود آمریکا تولید می شود و اکثرا طراحی خودرو در آلمان و تولید قطعات در شرق آسیا انجام می شود.

 

عضو هیات علمی دانشگاه گیلان در مورد  عدم تولید کالاهای با استاندارد جهانی گفت: متاسفانه در صنعت خیلی متناسب با تکنولوژی روز دنیا حرکت نمی کنیم که این هم به ضعف ارتباط صنعت با دانشگاه بر می گردد.

 

دکتر میرعسکری در مورد ارتباط توسعه صادرات غیرنفتی و شکستن تحریم ها با بیان اینکه کشوری که فقط یک کالا مثل نفت را صادر کند، تحریمش نیز خیلی سخت نیست، گفت:  اگر کالاهایی تولید کنیم که برای محصول نهایی کشورهای مختلف بسیار مهم باشد، آن وقت تحریم ایران برای شان بسیار گران تمام خواهد شد و امکان حذف یا ایزوله کردن ایران وجود نخواهد داشت.

 

با همه این گفته ها باید اذعان کرد؛ تولید کنندگانی هم هستند که اکنون در حال تولید و صادرات کالا با قواعد استاندارد بین المللی هستند و نشان از ظرفیت موجود در کشور است.

 

اما تولید کالاهای بی کیفیت در کنار عدم فرهنگ خرید کالای بومی در رونق نگرفتن اقتصاد ما تاثیر بسزایی داشته است. تولید کالای با کیفیت و با رعایت قواعد و استانداردهای بین المللی باعث ایجاد اشتغال پایدار، رونق اقتصادی و به طبع آن توسعه صادرات می گردد.

 

ارسال نظر