36750
۰۱/۰۹/۹۶
۰۰:۲۰

رشد تولید علم با روحیه بسیجی/ ظرفیت علمی بسیج توان حل معضلات اساسی کشور را دارد

علم و تفکر آمیخته به روحیه بسیجی هدفمند تر و هوشمند تر توان پاسخگویی به مسایل و مشکلات را دارد؛ چون تفکر بسیجی دارای اخلاص، شجاعت و تقوا است.

به گزارش روشن خبر، امروزه آن چیزی که باعث ایجاد قدرت در کشورها در جبهه های مختلف اجتماعی، اقتصادی، نظامی شده است، تنها و تنها علم است. وقتی کشوری از تولید علم بالایی برخوردار باشد، قابلیت خدمت رسانی بهتری را به مردم خود نیز خواهد داشت.

 

با یک نگاه آماری ساده متوجه می شویم که کشورهای قدرتمند دارای دانشگاه های بزرگ و با کیفیت هستند که تولید علم بالایی نیز دارند. مثلا در دوران جنگ سرد و مذاکرات فشرده بین آمریکا و شوروی سابق، موضوع تعیین کننده در کیش و مات شدن گورباچف در مقابل ریگان بحث تخیلی جنگ ستارگان بود که آمریکا این دروغ را بر پایه توان علمی بالای خود به شوروی قبولاند و زمینه های فروپاشی شوروی را باعث شد.

 

در دوران جنگ تحمیلی کشورمان و حتی زمانی که ما را حتی در جزئی ترین کالاهای کشور تحریم می کردند، آمریکا و غرب در پذیرش نخبه های علمی ما مشوق های بیشتری را ارائه می دادند و این بلاشک برای دلسوزی به ملت و  کشور ما نبوده و نخواهد بود و تنها هدفشان بهره گیری از نخبگان علمی دنیا برای رسیدن به پیشرفت خود است.

 

تمدن بزرگ و پر زرق و برق غرب با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و آغاز تمدن نوین اسلامی، خود را در چالش بزرگی دید. سیاست مداران و اندیشمندان غربی با مطالعه آرمان ها و اهداف انقلاب اسلامی تمدن خود را در خطر بزرگی دیدند.

 

در رقابت این دو تمدن، غرب برای مقابله با انقلاب اسلامی به پژوهش های گسترده ای پرداخت و سعی کرد با نقد های علمی انقلاب را به چالش بکشاند.

 

در مقابل این هجمه گسترده به آرمان ها و اهداف انقلاب اسلامی نیازمند جواب های علمی و متقن در مقابل سوال ها و نقد های علمی خواهیم بود. این جواب های علمی نیز تنها در سایه پژوهش ها و تولید علم حاصل خواهد شد. آن چه ما را بعد از پیروی انقلاب اسلامی در عرصه تولید علم توانمند کرده است، سرازیر شدن تفکر و روحیه بسیجی است که توانسته علوم اسلامی را در عمل به منصه ظهور برساند. در واقع علم و تفکر آمیخته به روحیه بسیجی هدفمند تر و هوشمند تر توان پاسخگویی به مسایل و مشکلات را دارد. چون تفکر بسیجی دارای اخلاص، شجاعت و تقوا است.

 

همان طور که در ابتدای گزارش اهمیت تولید و توان علمی در افزایش قدرت کشورها مطرح شد، سازمان بسیج نیز با تشخیص درست این موضوع ارکان اصلی تولید علم را با تفکر و روحیه بسیجی سازماندهی کرد و بسیج دانش آموزی، دانشجویی، اساتید و علمی از مصادیق بارز آن است.

 

بسیج دانش آموزی با افزایش پرورش استعداد های بالقوه دانش آموزی، زمینه های رشد و پیشرفت علم را با تفکر بسیجی منسجم تر نمود.

 

بسیج دانشجویی و بسیج اساتید به واسطه ظرفیت، توان، تخصص و تجربه با برگزاری کرسی های نقد و نظر و پاسخ به شبهات با جواب های علمی و منطقی، نقش گسترده ای در ابهام زایی و مقابله با هجمه های تمدن غرب ایفا نمودند.

 

همچنین بسیج دانشجویی امروزه با توجه به نیروی جوانی و تخصص، توان بالایی در ارائه خدمت رسانی به مردم دارد و برگزاری اردوهای جهادی و حل معضلات و مشکلات مناطق محروم از نتایج این تفکر است.

 

محمد مهدی نیازمند، جانشین بسیج اساتید استان گیلان در گفتگو با روشن خبر، در مورد نقش بسیج در تولید علم می گوید: حضور شجره طیبه بسیج در اقشار دانشگاهی باعث حضور موثر و کارآمد اساتید و دانشجویان با استعدادها و تخصص های گوناگون در فعالیت های جامعه شده است.

 

وی می افزاید: امروزه بسیج اساتید در سطح دانشگاه های کشور با توجه به ظرفیت بالای علمی اساتید دانشگاه، قابلیت حل معضلات و برآوردن نیازهای کشور است.

 

استاد دانشگاه های گیلان تصریح کرد: نقش بسیج در پیوند ارکان تولید علم با صنعت و توسعه کشور بی بدیل است و در کنار افزایش تولید علم، سعی در به عمل رساندن آن داشته است.

 

 

 

 

ارسال نظر