سرویس خبر: پوششی, علمی, گزارش
37104
۰۹/۰۹/۹۶
۱۱:۴۷

هفت گام طلایی برای افزایش استنادات مقاله‌ها

استناد علمی معیاری برای کیفیت سنجی مقالات و پژوهش‌ها است. به این معنی که هرچه مقاله یا پژوهش شما کاربردی‌تر و مرجع باشد افراد بیشتری به آن استناد می‌کنند و در تحقیقات خود از مقاله شما استفاده خواهند کرد.

به گزارش روشن خبر، دانشجویان علاقه‌مند به فعالیت‌های پژوهشی خوب می‌دانند که اهمیت مقاله نهایی و خروجی پژوهش به اندازه خود پژوهش مهم و حیاتی است. سوالاتی چون چرا باید مقاله بنویسم؟ چه مهارت هایی برای نگارش مقاله لازم است؟ اعتبارکدام مجلات بیشتر است؟ تفاوت مجلات داخلی، انگلیسی زبان و مجلات بین المللی در چیست؟ ذهن دانشجویان را مشغول کرده اما در میان حرفه‌ای‌ترها مسئله استناد علمی به مقالات و پژوهش‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است.

استناد علمی معیاری برای کیفیت سنجی مقالات و پژوهش‌ها است. به این معنی که هرچه مقاله یا پژوهش شما کاربردی‌تر و مرجع باشد افراد بیشتری به آن استناد می‌کنند و در تحقیقات خود از مقاله شما استفاده خواهند کرد. حالا می‌خواهیم به نکته اصلی بپردازیم که چگونه استنادات علمی به مقاله‌مان را افزایش دهیم؟

کیفیت و تعداد استنادات مقالات شما شاخصی است برای تبلیغات، بازپرداخت و تامین مالی دانش علمی شما و یکی از جنبه‌های حرفه‌ای یک دانشمند همین استنادات علمی است. تعداد استنادات شما خیلی مهم است زیرا نشان دهنده تاثیر پژوهش شما در آن زمینه است. افزایش استنادات شما همچنین می‌تواند تاثیر مثبتی بر روی حرفه شما داشته باشد چرا که سازمانهای تامین مالی اغلب به دنبال مقالات با استنادات بالا هستند.

اگر می‌خواهید استنادات مقاله‌های خود را بالا ببرید به نکات کلیدی زیر توجه کنید:

گام اول، عنوان (Title) : دریافت استناد بیشتر می‌تواند شامل معروف شدن برای یک کار عالی باشد یا یک کار بدنام!. نوشتن یک مقاله قوی و متقاعد کننده و انتخاب یک عنوان موثر اولین گامی است که باید بردارید. توجه داشته باشید آن‌چه که در ابتدای امر توجه خواننده را جلب می‌کند موضوع و عنوان تحقیق شما است پس در برداشتن اولین گاک کوتاهی نکنید. اگر عنوان خوبی برای مقاله‌تان انتخاب نکنید هرچه هم که درون مایه تحقیقتان نو و بکر باشد بازهم آن‌چنان که باید دیده نخواهد شد.

گام دوم، چکیده (Abstract) : نوشتن یک خلاصه جمع‌و‌جور و روشن به فهرست‌بندی شدن و آسان پیدا شدن مقاله شما کمک شایانی می‌کند. قدرت کلمات کلیدی در یافتن مقالات شما بسیار موئثر است پس از بهترین کلیدواژه‌ها استفاده کنید. کلمات کلید را با دقت انتخاب کنید زیرا دیگر محققان و پژوهشگران با استفاده از همین کلیدواژگان به نوشته شما دست پیدا می‌کنند. برای اینکه موتورهای جست و جو به راحتی بتوانند مقاله شمارا پیدا کنند تکرار کلمات کلیدی در چکیده مقاله می‌تواند خیلی کمک کند.

هفت گام طلائی برای افزایش استنادات مقاله

گام سوم، مراجع (Reference) : تحقیقات نشان می‌دهد که رابطه قوی بین تعداد منابع و تعداد استنادات وجود دارد. تجزیه و تحلیل ۱۰۰ساله مقالات منتشر شده در مجلات علمی نشان می‌دهد، یک فهرست طولانی از مراجع در پایان مقاله پژوهشی می‌تواند کلیدی باشد برای اینکه استنادات خوبی بدست بیاورید. طی تحقیقی که از مقالات چاپ شده بین سالهای ۱۹۰۱ تا ۲۰۰۰ انجام شده نشان می‌دهد که هرچه مراجع ذکر شده در مقاله استانداردتر و با استناد بالاتر باشند استنادات مقاله نیز افزایش می‌یابد.

گام چهارم، همکاران (Colleagues) : تحقیقات همچنین نشان می‌دهد دانشمندانی که مرجع کاری همسالان خود هستند شانس بیشتر برای دریافت استناد علمی در مقالات دارند. کسانی که به شما استناد کرده‌اند یا ممکن است در زمینه تحقیقات شما فعالیت کنند را بیابید و تجدید چاپ‌های مقاله را برای آن‌ها ارسال کنید و رابطه برقرار کنید. به همکاران خود استناد کنید، به ویژه آنهایی که نتایج تحقیقشان بر خلاف شماست.

هفت گام طلائی برای افزایش استنادات مقاله

گام پنجم، مجلات برتر (Top magazines) : یافتن مجلات علمی معتبر و برتر یکی از گام‌های اساسی دریافت استناد علمی بیشتر است. اگر شما بهترین پژوهش را هم انجام دهید اما نتوانید یک مجله علمی متبر برای انتشار ان پیدا کنید یقینا مقاله‌تان دیده نخواهد شد. در کنار مجله‌های علمی منابع آزاد را نیز نباید فراموش کنید. مقاله خود را برای منابع آزاد ارسال کنید تا راحت‌تر در اختیار یابندگان قرار بگیرد.

گام ششم، رسانه‌های اجتماعی (social media) : استفاده از رسانه‌های اجتماعی جهت افزایش استناد علمی و شناساندن مقاله خود به دیگران را از یاد نبرید. یک ویدئوی آموزشی در یوتیوب یا تد ایجاد کنید. با استفاده از شبکه‌های مجازی کار و تحقیقات خودرا ترویج کنید. با ایجاد یک صفحه فیسبوک یا حساب توئیتر می‌توانید با بحثهایی از مقالات و آزمایشات و تحقیقات خود به ترویج آنها کمک کنید. در شبکه‌های مجازی مخصوص اشتراک گذاری تحقیقات عضو شوید و دیگران را دنبال کنید. با ایجاد یک وبلاگ یا وبسایت رسمی نشریات خود را لیست کنید و با معرفی حساب رسمی خود با دیگر محققان در سراسر دنیا ارتباط برقرار کنید و در بحث‌ها شرکت کنید.

هفت گام طلائی برای افزایش استنادات مقاله

گام هفتم، نکات تکمیلی : توجه داشته باشید که نرخ استناد به بررسی‌ها عموما بیشتر از بقیه مقالات است. بررسی خوب یعنی نوشتن نقل قول‌ها و نظرات بزرگان زمینه تحقیق شما که هرچه این نظرات بیشتر باشد استنادات هم بیشتر است. برای دریافت استنادات بیشتر باید توضیح دهید که چرا تحقیقات شما مهم است، برای اینکار لازم است در کنفرانس‌ها و جلسات شرکت کنید. با روابط عمومی موسسات در زمینه تحقیقتان ارتباط برقرار کنید. سعی کنید در مقاله‌ها و تحقیقات خود به کارهای قبلی‌تان استناد کنید. از یک فرم مشخص برای نام، ایمیل، امضا و دیگر راه‌های برقراری ارتباط خود در تمام مقالاتتان استفاده کنید.

ارسال نظر