سرویس خبر: اجتماعی, پوششی, گیلان
37244
۱۴/۰۹/۹۶
۱۹:۰۹

زلزله به گیلان رسید/

گیلان با ۴٫۸ ریشتر لرزید

زلزله ۴٫۸ ریشتری در ساعت ۱۸:۵۸ سه شنبه در عمق ۲۳ کیلومتری زمین حوالی لنگرود لرزاند و در ادامه آن مردم کومله لنگرود نیز پس‌لرزه ۳ ریشتری را تجربه کردند.

به گزارش روشن خبر، بر اساس گزارش مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران زلزله  ۴٫۸ ریشتری در مورخه ۱۴ آذر ساعت ۱۸:۵۷ گزارش شده است.

کانون این زلزله حوالی شهرستان لنگرود اعلام شده است.

گزارش مقدماتی زمین‌لرزه

بزرگی: ۴٫۸
محل وقوع: استان گیلان – حوالی لنگرود
تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۶/۰۹/۱۴ ۱۸:۵۷:۱۷
طول جغرافیایی: ۵۰٫۱۵
عرض جغرافیایی: ۳۷٫۲۷
عمق زمین‌لرزه: ۲۳ کیلومتر

نزدیک‌ترین شهرها:
۷ کیلومتری لنگرود (گیلان)
۱۲ کیلومتری رودبنه (گیلان)
۱۲ کیلومتری کومله (گیلان)

نزدیکترین مراکز استان:
۴۹ کیلومتری رشت
۱۱۰ کیلومتری قزوین

 

فرماندار شهرستان لنگرود:محل دقیق وقوع زلزله بین لنگرود و شهر چاف و چمخاله/ همه تاسیسات و شبکه‌های مخابراتی شهرستان سالم‌اند/ همچنان برشدت اضطراب مردم افزوده می‌شود

سید رضا جواد پور دقایقی قبل در گفت‌وگو با خبرنگار لنگرخبر از تشکیل ستاد بحران در لنگرود خبر داد و اظهار کرد: ما در زلزله اخیر گزارشی از مصدومیت و حتی تخریب مسکونی و تجاری نداشته‌ایم.

وی محل دقیق وقوع زلزله را بین شهر چاف و چمخاله و لنگرود اعلام کرد و افزود: با توجه به تکان شدید چاف و چمخاله انتظار می‌رود محل دقیق وقوع زلزله شهر چاف و چمخاله باشد.

فرماندار شهرستان لنگرود با اعلام اینکه همه تاسیسات و شبکه‌های مخابراتی شهرستان سالم هستند، گفت: وضعیت عمومی شهرستان عادی است اما مردم همچنان برشدت اضطراب و استرس مردم افزوده می‌شود.

رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان لنگرود گفت: تجربه تلخ مردم از زلزله اخیر در کرمانشاه موجب شده شهروندان و روستانشینان به خیابان‌ها کشانده شوند و تصور می‌کنند زلزله‌ای با ریشتر بیشتر در انتظارشان است.

جواد پور بیرون رفتن لنگرودی‌ها از منازل مسکونی را امری عادی و یک نوع خود مراقبتی توصیف کرد و گفت: ستاد مدیریت بحران شهرستان هرگونه خدماتی را که موجب شود تا آرامش به خانه برگردد را انجام داده و انتظار داریم مردم آرامش خود را حفظ کنند.

وی در واکنش به اخبار منتشرشده مبنی بر اینکه دو نفر تاکنون ناشی از زلزله در شهرستان لنگرود روانه مراکز درمانی شده‌اند، گفت: طبق گزارشی که از بیمارستان شهرستان داشته‌ایم هیچ‌گونه مصدومی ناشی از زلزله در بیمارستان بستری و یا مراجعه نکرده‌اند و ممکن است براثر اصابت شی خارجی به طرق گوناگون آن‌ها را به مراکز درمانی کشانده باشد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان: تعداد مصدومان زلزله گیلان به چهار تن رسید/ همه تأسیسات گیلان سالم‌اند/ مردم هوشیار باشند

عباس صابر درودخانی امروز در گفت‌وگو با فارس از تشکیل ستاد مدیریت بحران در دفتر معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان خبر داد و اظهار کرد: ستاد مدیریت بحران استان با حضور همه اعضای ستاد در همان دقایق اولیه زلزله تشکیل جلسه داد.

وی بابیان اینکه همه دستگاه‌ها در حالت آماده‌باش هستند، افزود: خوشبختانه تاکنون خسارت جانی و مالی سنگینی در گیلان ناشی از زمین‌لرزه وارد نشده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان از مصدومیت چهار نفر گیلانی ناشی از زلزله خبر داد و گفت: سه نفر در شهرستان لنگرود و یک‌تن در رودسر براثر زلزله آسیب جسمی دیدند که به‌صورت سراپایی مداوا شدند.

صابر با اعلام اینکه تاکنون به تأسیسات استان خسارتی وارد نشده، خاطرنشان کرد: گزارش‌های اولیه حکایت از سالم بودن همه تأسیسات دولتی در گیلان خبر می‌دهد و تاکنون هیچ گزارشی از شهرستان‌ها و مرکز استان مبنی بر خسارت تأسیسات اعلام‌نشده است.

وی با تاکید بر اینکه توصیه می‌شود مردم جانب احتیاط را رعایت کنند و هوشیار باشند، گفت: هدف ما از اعلام هشدار به خیابان کشیده شدن مردم نیست بلکه تاکید می‌کنیم هوشیاری خود را حفظ کنند و آماده پس‌لرزه‌های احتمالی زلزله باشند.

سردار عبدالله‌پور: سپاه پاسداران همواره آماده کمک به مردم است/ مردم آرامش خود را حفظ کنند

 

سردار محمد عبدالله پور در گفت‌وگو با فارس در رشت از اعلام آمادگی سپاه و بسیج در مقابله با بحران زلزله خبر داد.

وی بابیان اینکه همه نیروی‌های سپاه و بسیجی مردمی در حالت آماده‌باش هستند، افزود: سپاه همچون گذشته باکمال آرامش و خونسردی در کنار مردم گیلان خواهد بود و از هیچ کمکی در این راستا دریغ نخواهد کرد.

فرمانده سپاه قدس گیلان بابیان اینکه تاکنون گزارش از خسارت جانی و مالی به ما گزارش نشده، گفت: سپاه و بسیج در کنار سایر نیروهای امدادی در کنار مردم خواهد و هیچ جای نگرانی از بابت کمبود سکنی، مواد غذایی و امدادی در استان وجود ندارد.

وی همچنین از آمادگی سپاه نواحی در شهرستان نیز خبر داد و گفت: مردم گیلان پس از رخ دادن زلزله به یاد زلزله جانسوز رودبار افتادند و همین موضوع اندکی آنان را نگران کرد.

ارسال نظر