37472
۲۲/۰۹/۹۶
۱۵:۵۶

دولت دنبال پُرکردن کسری ۱۶هزار میلیارد تومانی با افزایش نرخ بنزین

دولت با افزایش ۵۰۰تومانی نرخ فروش هر لیتر بنزین در سه‌ماهه پایانی سال جاری، درآمدی ۳۶۰۰ میلیارد تومانی کسب خواهد کرد که با رقم ۱۶هزار میلیارد تومان درآمد درخواستی دولت در این بخش فاصله دارد.

به گزارش روشن خبر، این روزها این بحث مطرح است که؛ دولت چقدر می‌خواهد قیمت بنزین را افزایش دهد و آیا مواردی که در خصوص افزایش ۵۰درصدی قیمت بنزین و رسیدن نرخ فروش این فرآورده پرکاربرد نفتی به ۱۵۰۰ تومان در هر لیتر عنوان شده، صحت دارد یا خیر؟

در پاسخ به این سؤال باید ابتدا دید که دولت روی درآمدهای کسب‌شده از محل افزایش حامل‌های انرژی برای سال جاری و سال آینده چقدر حساب کرده است.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در این زمینه معتقد است: “در بودجه سال ۹۶، دولت اجازه دارد تا سقف ۴۸ هزار میلیارد تومان نسبت به اصلاح قیمت حامل‌های انرژی اقدام و درآمدی کسب کند، در حال حاضر بر اساس قیمت‌های موجود چیزی حدود ۳۲ هزار میلیارد تومان کسب کرده‌ایم. ۱۶ هزار میلیارد تومان فاصله تا سقف تعیین‌شده وجود دارد و با قیمت کنونی بنزین نمی‌توانیم به سقف برسیم، بنابراین قیمت بنزین حتی می‌تواند به عددی بالاتر از عدد مطرح‌شده افزایش پیدا کند.

بر اساس این گفته نوبخت که عصر روز گذشته بیان شده و در واقع جدیدترین اظهارنظر رسمی سخنگوی دولت است، افزایش قیمت بنزین در صورتی که در سه ماه و اندی از زمان باقی‌مانده سال ۹۶ اجرایی شود قرار است تأمین کننده بخش اعظمی از ۱۶ هزار میلیارد تومان کسری درآمد سال ۹۶ دولت در این بخش باشد.

متوسط مصرف روزانه بنزین در هشت‌ماهه نخست سال جاری ۸۰ میلیون لیتر در روز بوده، در صورتی که همین رقم را به‌عنوان متوسط مصرف روزانه بنزین در ایام باقی‌مانده از سال در نظر بگیریم و هر لیتر بنزین با افزایش ۵۰درصدی به ۱۵۰۰ تومان برسد، در واقع حداکثر ۵۰۰ تومان در فروش هر لیتر، بیشتر از زمان حاضر درآمد نصیب دولت می‌شود. اگر همان‌طور که اخبار تأییدنشده نشان می‌دهد از ابتدای دی ماه افزایش نرخ بنزین کلید بخورد، ازاین‌رو دولت با افزایش ۵۰۰تومانی نرخ فروش هر لیتر بنزین در سه‌ماهه پایانی سال جاری، درآمدی ۳۶۰۰ میلیارد تومانی کسب خواهد کرد که با رقم ۱۶ هزار میلیارد تومان درآمد درخواستی دولت در این بخش فاصله دارد. اگرچه بخشی از این درآمد ۱۶ هزار میلیارد تومانی با دریافت‌های دولت از آخرین مابه‌التفاوت افزایش نرخ آب و برق و گاز و گازوئیل در سه‌ماهه پایانی سال تأمین می‌شود ولی مجموع این ارقام بخش کوچکی از ۱۶ هزار میلیارد تومان را شامل می‌شود.

پس انتظار اینکه بنزین همان‌طور که سخنگوی دولت تأکید کرده بیش از ۵۰۰ تومان در هر لیتر افزایش یابد وجود دارد.

ارسال نظر