37545
۲۶/۰۹/۹۶
۱۰:۱۸

عضو هیات علمی دانشگاه گیلان در گفتگو با روشن خبر:

آیین نامه ارتقای اعضای هیات علمی دانشگاه از مهمترین موانع پژوهشی است/ صرف اخذ مدرک یک آفت بسیار بزرگ برای کشور است

متاسفانه بر اساس آیین نامه های ارتقای اعضای هیات علمی ، ملاک اصلی در ارتقا ، چاپ مقاله بوده و اگر مقاله در مجلات خارجی نمایه شده چاپ شود، امتیاز بیشتری دریافت می کند.

فرید نجفی عضو هیات علمی استاد تمام دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه گیلان در گفتگو با روشن خبر، در مورد پژوهش در کشور گفت: به نظر اینجانب اگر موضوعات پژوهشی و تحقیقاتی بر اساس نیاز جامعه تعریف و انجام شوند ، با توجه به اینکه نتایج آنها مستقیما مورد نیاز کشور خواهند بود ، از طرف جامعه مورد حمایت قرار گرفته و به عمل تبدیل می شوند.

 

دکتر نجفی که خود از پژوهشگران برتر استان و کشور است در پاسخ به سوال روشن خبر مبنی بر دلایل موفقیت خود در تولید نمونه عملی و تجاری از پژوهش هایش گفت: بنده همواره سعی کرده ام موضوعات پژوهشی را بر اساس نیاز انتخاب و تعریف نمایم. متاسفانه بعضی از موضوعاتی که در دانشگاه ها تعریف می شوند ، مورد نیاز جامعه امروز ما نیستند و بیشتر آنها موضوعاتی هستند که در مراکز تحقیقاتی و دانشگاه های کشورهای پیشرفته تعریف شده و در اینجا ما ادامه کار آنها را پی گیری می کنیم ، به عبارتی ما موضوعات آنها را از زوایای دیگری مورد بررسی و تحقیق قرار می دهیم .

 

وی ادامه داد: متاسفانه در حوزه فنی و مهندسی این موضوعات هم بیشتر توسط روشهای عددی و شبیه سازی های کامپیوتری مورد ارزیابی قرار می گیرند و لذا عمدتا عملی هم نمی شوند و می توان از آنها مقاله درست نمود. یکی از مهمترین دلایل این امر را می توان  آیین نامه های ارتقای اعضای هیات علمی دانشگاه دانست. متاسفانه بر اساس آیین نامه های ارتقای اعضای هیات علمی ، ملاک اصلی در ارتقا ، چاپ مقاله بوده و اگر مقاله در مجلات خارجی نمایه شده چاپ شود، امتیاز بیشتری دریافت می کند. بنابر این با توجه به ” هدف بودن چاپ مقاله ” در دانشگاه ها ، ظرفیتها و توانمندی های اعضای هیات علمی و دانشجویان ( خصوصا دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی ) به این سمت رفته اند.

 

استاد دانشگاه گیلان با اشاره به اینکه در کشورهای پیشرفته معیار و هدف، چاپ مقاله نمی باشد، تصریح کرد: در آنجا دانشگاهیان باید در راستای نیازهای جامعه و حل معضلات جامعه حرکت نمایند تا هم مورد حمایت مادی و معنوی جامعه باشند و هم پس از انجام کار و حل مشکل ، آنگاه گزارش کارهای عملی و اقدامات انجام شده را در قالب مقاله منتشر نمایند و نه اینکه فقط مقاله چاپ کنند! مقاله محصول فرعی یک کار عملی انجام شده می باشد و نه اصل ماجرا .

 

دکتر نجفی بیان داشت: البته این موضوع را حدود هفت صد سال پیش حضرت مولانا  در شعری بسیار زیبا مطرح کرده اند؛

هر که کارد قصد گندم باشدش     کاه  خود  اندر  تبع می آیدش

که  بکاری  برنیاید گندمی          مردمی جو مردمی جو مردمی

قصد کعبه کن چو وقت حج بود        چونک رفتی مکه هم دیده شود

 

وی با اشاره به اینکه حل علمی و عملی معضلات و مشکلات کشور و چاپ مقاله به مانند گندم و کاه آن می باشد و ما نباید اصل و فرع را جابجا نماییم، گفت: اگر ما قصد حل مشکلات جامعه و میهن اسلامی خود را نماییم به تبع آن ، مقالات مرتبط با آنها نیز نوشته و چاپ خواهند شد .

 

 

 

دکتر نجفی در مورد نقش دانشجویان و افت تحصیلی دانشجویان به خصوص در سال های اخیر در عدم به نتیجه رسیدن پژوهش ها اظهار داشت: متاسفانه در سالهای اخیر بنا به دلایل گوناگون از جمله بی انگیزه گی دانشجویان شاهد افت علمی و تحصیلی برخی دانشجویان می باشیم و این مسئله باعث شده بعضی دانشجویان هدف خود را از ورود به دانشگاه ، صرفا اخذ مدرک بدانند و این یک آفت بسیار بزرگ برای کشور می باشد.

 

 

استاد مکانیک دانشگاه گیلان با بیان اینکه دانشجویی که صرفا به هدف اخذ مدرک به دانشگاه وارد می شود ، قطعا نه خوب درس می خواند و نه دانش آموخته کارآمدی برای کشور خواهد بود، گفت: همانطور که می دانیم بازوی انجام طرحهای پژوهشی و تحقیقاتی در دانشگاه ها ، دانشجویان و خصوصا دانشجویان تحصیلات تکمیلی می باشند که با کمک استادان خود یک طرح را باید به انجام برسانند ، لذا بی انگیزه گی و سستی برخی دانشجویان نیز ، انجام طرحهای پژوهشی را با کندی و اشکال مواجه می نماید.

 

 

وی ادامه داد: از آنجایی که در کشورهای پیشرفته ، طرحهای پژوهشی در دانشگاه ها بر اساس اعتبار ویژه تحقیقاتی (Research Grant) می باشد و دانشجویان دوره های تحصیلات تکمیلی بابت کارهای تحقیقاتی در دانشگاه حقوق دریافت می کنند ، لذا پژوهش ها در آنجا با جدیت دنبال شده و نتیجه بخش می شوند.

ارسال نظر